تعمیر چیلر غرب تهران

تعمیر و سرویس چیلر در تهران

چیلرها از جمله دستگاه‌ های برودتی هستند که برای ایجاد سرمایش در ساختمان های اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. چیلر نیز مانند هر دستگاه دیگری باید بصورت دوره ای و منظم توسط سرویس کار مجاز و دارای صلاحیت، سرویس و تعمیر شود. در غیر این صورت خراب‌ شده و احتیاج به تعمیرکار دارند، که چنین شرایطی هزینه های بسیار بیشتری به شما تحمیل می کند. در این مقاله از کهربا تهویه قصد داریم شما را با اهمیت سرویس‌ دهی دستگاه‌ های چیلر و مواردی که در زمان سرویس‌ دهی بایستی انجام داد، آشنا کنیم.

 

تعمیر چیلر و کولر گازی

 

اهمیت تعمیر و سرویس چیلر

به طور کلی، سرویس چیلر باید در چهارچوب زمانی معینی انجام شود. این کار همواره به‌ این دلیل انجام می‌ شود تا جلوی خرابی قسمتی از چیلر گرفته شده و بتوان در بهترین زمان ممکن جلوی ضرر بیشتر را نیز گرفت. سرویس‌ دهی منظم همیشه می‌ تواند باعث طول عمر بهتر دستگاه، رفع ایرادات جزئی، آشنایی با مشکلاتی که به‌ مرور زمان رخ می دهد و مواردی از این دست گردد. به عبارت دیگر، شما مقدار هزینه ای بسیار اندک پرداخت کرده و در عوض می‌ توانید عمر مفید سیستم خود را تا مدت زمانی طولانی‌ تر از آن چیزی که در طول عمر دستگاه قید شده است افزایش دهید.
بی‌ توجهی به نگهداری و عقب انداختن سرویس چیلر ممکن است باعث شود، چیلر شما در اوج گرمای تابستان خراب شده و چند ساعتی حتی چند روزی را در گرما بمانید. بنابراین بهتر است قبل از خراب شدن چیلر اقدام به سرویس آن کنید، زیرا تعمیرات چیلر یکی از احتیاجاتی است که می بایست در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

خدمات مرتبط با سرویس چیلر چیست؟

در سرویس دوره‌ ای چیلر، تعمیرکار چیلر را باز و بسته کرده و در صورتی که چیلر مشکل خرابی از نوعی داشت که وی قادر به تعمیر آن باشد، آن را تعمیر می‌ کند.

نخستین موردی که بایستی حتما مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد، میزان روغن موجود در موتور است. معمولا نخستین مشکلات و مراحل اولیه مشکلات از کمبود روغن شروع خواهد شد.

یک تعمیرکار کارآزموده بایستی قبل از شروع به تعمیر کلیه شرایط را بررسی نماید و پس از شناسایی مشکل و اطمینان از عدم وجود مشکلات جانبی‌ دیگر، تعمیرات مرتبط با مشکلی که شناسایی کرده است را انجام دهد.

در صورتی که چیلر شما دارای برنامه ای خاص باشد، تعمیرکار وظیفه دارد تا آن برنامه را به طور کامل رعایت کرده و هیچ تغییری در مندرجات برنامه چیلر شما ایجاد ننماید. البته وظیفه تعمیرکار چیلر، تعمیر و رفع ایراد آن به بهترین شکل ممکن است.

بخش بعدی که پس از بررسی و چک کردن روغن، باید مورد بازبینی قرار گیرد، بررسی و اطمینان از درست کار کردن بخش خنک کننده می باشد.

بررسی و اندازه گیری میزان و شدت لرزش‌ ها از جمله مواردی است که می‌ بایست حتما در سرویس دهی منظم چیلر مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.

بررسی نحوه تصفیه مایع خنک کننده یا همان مبرد از دیگر مواردی است که در سرویس چیلر انجام می‌ شود. ماده مبرد در داخل فضای ساختمان گردش کرده و آلودگی ‌ها و حرارت را از محیط گرفته و در بیرون تخلیه می‌ نماید. نکته ای که در این جا بسیار ضروری می باشد این است که حتما باید این ماده برای بازگشت به داخل سیستم تصفیه کامل شود.

مورد بعدی نقش بخش خنک کننده در ساختار و سیستم چیلر است. یک تعمیرکار با تجربه در حین انجام تعمیر حتما لازم است نوع کار سیستم خنک سازی را بررسی کرده و در صورت مشاهده ایراد آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

از دیگر مواردی که در سرویس دوره‌ ای چیلر به آن پرداخته می‌ شود، بررسی نوع و سرعت هدایتگر است که در اصطلاح به آن vsd می‌ گویند. این قسمت حتما باید بررسی شود و در صورت بروز مشکل و یا ایرادی در حین گردش آن، در اولین فرصت لازم این ایراد برطرف شده و مشکل حل گردد.

با شروع فصل گرما حتماً می‌بایست فیلترهای آب ورودی به چیلر و پمپ‌ ها باز شده و تمیز شوند، در صورتیکه چیلر از نوع هوا خنک است می‌بایست کندانسور آن با هوای فشرده و یا آب با فشار بالا گردگیری و تمیز شود.
اگر چیلر از نوع آب خنک است، برج خنک کننده نیز باید رسوب‌ گیری و شستشو شود و کلیه فیلترهای آب مسیر باز شده شستشو داده شوند. بعد از روشن کردن چیلر باید جریان نامی کمپرسور و فن‌ها و همینطور فشارهای مکش، دهش و دماها کنترل شوند تا در صورت وجود موردی خاص در عملکرد چیلر، مشکل شناسایی و برطرف شود. کنترل روغن کمپرسور قبل از روشن کردن چیلر نیز بسیار اهمیت دارد.

در پایان فصل گرما چیلر می‌ بایست خاموش شده و آب داخل اواپراتور بطور کامل تخلیه شود. همچنین تمام کلیدهای اصلی چیلر باید خاموش شده و درب تابلو برق قفل شود.

تعمیر و نگهداری چیلر صنعتی

از آنجایی که چیلرهای صنعتی ساعت های طولانی روشن هستند و کار می‌ کنند، بنابراین موضوع نگهداری و سرویس‌ دهی منظم آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است. شستشوی کندانسور، برج خنک کننده، فیلترهای آب، کنترل آمپر مصرفی چیلر، کنترل روغن فشارهای مکش و دهش، توجه به صدا و لرزش کمپرسور و فن چیلر، بررسی دماهای رفت و برگشت از مهم‌ ترین مواردی است که در موضوع نگهداری و تعمیرات چیلر صنعتی می‌ بایست به آن توجه شود.

تعمیر و نگهداری چیلر تهویه مطبوع

چیلرهای تهویه مطبوع تنها نیمی از سال کار می‌ کنند. بنابراین بهتر است در فصول سرد سال نسبت به سرویس و تعمیر آن اقدام کنید تا برای فصل گرما با مشکل روبرو نشوید. شستشوی کندانسور، شستشوی برج خنک کننده، شستشوی فیلترها، کنترل میزان روغن کمپرسور، کنترل عملکرد فن‌ ها، کنترل صدا و لرزش کمپرسور، کنترل جریان نامی کمپرسور، کنترل فشار مکش و دهش و دماهای ورودی و خروجی از جمله مواردی است که باید در زمان راه‌ اندازی اول فصل چیلرهای تهویه مطبوع مورد توجه قرار دهید.

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی موضوع نگهداری و تعمیر، بسیار حیاتی است زیرا وجود یک مشکل کوچک در این نوع چیلر‌ها می‌ تواند، خرابی‌ های جدی و جبران ناپذیری را به‌ همراه داشته باشد.
کنترل جریان و دمای آب برج خنک کننده و عملکرد پمپ سولوشن و پمپ مبرد و همینطور دمای منبع گرمایی چیلر از مهم‌ ترین مواردی هستند که می‌ بایست در هنگام نگهداری و راهبری چیلر جذبی مورد توجه قرار بگیرند.

تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی

از آنجایی که هزینه نگهداری و تعمیر کمپرسور و فن در چیلرهای تراکمی بسیار بالا است، بنابراین برای پیشگیری از مشکلات جدی و جبران ناپذیر باید سرویس دوره ای این نوع چیلرها را به‌ شکل منظم انجام دهید. شستشوی کندانسور و برج خنک کننده (در نوع آب خنک)، کنترل فشارهای مکش و دهش، دماهای ورودی و خروجی و سطح روغن کمپرسور از عمده مواردی است که در سرویس چیلرهای تراکمی باید مورد توجه قرار داد.