تعمیرات پکیج

تعمیر پکیج بوتان

بوتان یکی از قدیمی‌ ترین و بهترین برند‌های پکیج‌ های موجود در بازار می‌ باشد. پکیج‌ های بوتان دارای انواع مختلفی می‌ باشند که هر یک از این پکیج‌ ها در صورت اختلال در عملکرد، ارور‌هایی را نمایش می‌ دهند. در ادامه برای تعمیر پکیج و عیب یابی آن به رایج‌ ترین ارورها برای تعمیر پکیج بوتان می‌ پردازیم.

سوالات متداول درباره تعمیر پکیج

انواع مدل‌ های پکیج بوتان

پکیج در واقع نوعی سیستم گرمایشی و سرمایشی می‌ باشد که امروزه مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. برای عیب یابی و تعمیر پکیج ابتدا باید مدل آن را شناسایی کنید، زیرا در مدل‌ های مختلف، ارورها معنا و مفهوم متفاوتی دارند.
انواع مدل‌ های پکیج بوتان شامل: پکیج بوتان مدل Verona، پکیج بوتان مدل Perla pro، پکیج بوتان مدل Optima، پکیج بوتان مدل Calda venezia، پکیج بوتان مدل Benessere pro، پکیج بوتان مدل Parma، پکیج بوتان مدل Nuova acqua و پکیج بوتان مدل CV 424 می‌ باشد.
فن دار بودن یا بدون فن بودن هر یک از این پکیج‌ ها با پسوند نامشان مشخص می‌ شود. اگر نام پکیج دارای پسوند i باشد یعنی بدون فن است و اگر نام پکیج دارای پسوند S باشد، یعنی فن دار است. به عنوان مثال: پکیج CV424i بدون فن بوده و پکیج CV424S دارای فن می‌ باشد.

عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان

در ادامه به مشکلات رایج، عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان می‌ پردازیم. گاهی پکیج‌ ها با مشکلات مختلفی مانند گرم نشدن آب، خاموش و روشن شدن به صورت مداوم، روشن شدن به صورت انفجاری و … رو به رو می‌ شوند که در چنین شرایطی پکیج باید مورد عیب یابی و تعمیر قرار بگیرد.

مدام خاموش شدن پکیج بوتان

مدام خاموش شدن پکیج‌ های بوتان می‌ تواند علل مختلفی داشته باشد. گاهی این مشکل از برد دستگاه بوده و باید توسط فرد متخصصی در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد.
در بعضی مواقع خاموش شدن پکیج به دلیل کم بودن فشار آب یا گاز می‌ باشد. این مشکل به راحتی با تنظیم فشار برطرف می‌ شود.

سر و صدای پکیج بوتان

سر و صدا پکیج هم می‌ تواند دلایل مختلفی نظیر: هوا گرفتن پکیج و یا رسوب گرفتن باشد که در این شرایط باشد هواگیری و رسوب‌ گیری صورت بگیرد.

انفجاری روشن شدن پکیج بوتان

انفجاری روشن شدن پکیج بوتان می‌ تواند به دلیل تنظیم نبودن گاز ورودی رخ دهد که با تنظیم آن می‌ توانید مشکل را به صورت کامل برطرف کنید.
گاهی اوقات این مشکل بر اثر تنظیم نبودن فاصله بین مشعل و الکترود جرقه زن الکتریکی و یا مسدود بودن دودکش و یا خرابی سوراخ های اطراف جرقه زن رخ می‌ دهد.

بالا رفتن دمای آب خروجی پکیج

در صورت بالا رفتن دمای آب باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. یکی از این موارد میزان گاز ورودی پکیج می باشد. از علل دیگر آن می‌ تواند کم بودن فشار آب و گرفتگی مسیر ورودی و خروجی آب پکیج باشد.

روشن نشدن پکیج بوتان

معمولا علت روشن نشدن پکیج بوتان، گاز پکیج است. به همین دلیل قبل از هر گونه اقدامی باید گاز ورودی و شیلنگ گاز مورد بررسی قرار بگیرد. از وصل بودن شیلنگ گاز اطمینان حاصل کنید. سپس در مرحله بعدی باید گاز را مورد بررسی قرار دهید. گاهی به دلیل وجود هوا در لوله گاز این اتفاق رخ می‌ دهد.
در بعضی مواقع علت روشن نشدن پکیج، فشار بالای گاز می‌ باشد. در این شرایط برای تنظیم فشار گاز باید با اداره گاز تماس بگیرید.

تعمیر پکیج ایران رادیاتور

لیست کدهای خطای پکیج بوتان

در ادامه کدهای خطا و ارورهای انواع پیکج‌ های بوتان را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم.
لیست ارورهای پکیج بوتان مدل Perla pro

 • کد E01: این کد نشان‌ دهنده وجود مشکل در قسمت شعله پکیج بوتان می‌ باشد. در چنین حالتی مشکل پکیج روشن نشدن شعله است.
 •  ارور E02: این ارور نشان‌ دهنده وجود ایراد در بخش کلید حرارتی مبدل می‌ باشد.
 • ارور E03: این ارور زمانی نمایش داده می‌ شود که مشکل از پرشر سوئیچ، عدم خروج دود فن و ترموستات باشد.
 • ارور E04: این کد نشان‌ دهنده فشار کم آّب است. در چنین شرایطی باید فشار آب را افزایش داده تا بیشتر از 5/0 شود.
 • ارور E06: این ارور برای قطع شدن NTC آب مصرفی نمایش داده می‌ شود.
 • ارور E07: این کد زمانی نمایش داده می‌شود که NTC گرمایشی قطع شده و باید وصل شود. اگر با وصل کردن آن مشکل برطرف نشد، یعنی NTC به صورت کلی خراب شده است.
 • ارور E11: این ارور نشان‌دهنده بروز مشکل در برد دستگاه و یا مشعل آن می‌ باشد.

لیست ارورهای پکیج بوتان مدل Verona

 • E01: این ارور نشان‌ دهنده عدم تشکیل شعله در پکیج به دلایل مختلفی همچون فشار کم گاز، خرابی جرقه و … می‌ باشد.
 • E02: این ارور نشان‌ دهنده بالا رفتن بیش از حد دمای پکیج بوتان است.
 • E03: این ارور نشان‌ دهنده وجود مشکل در کلید حرارتی پکیج است.
 • E04: این کد نشان ‎دهنده کم بودن فشار آب گرمایشی می‌ باشد.
 • E05 و E06: این ارورها مشابه مدل Perla برای قطع شدن NTC آب مصرفی نمایش داده می‌ شود.
 • E09: این ارور نشان‌ دهنده عدم گردش آب در پکیج می‌ باشد که علت آن می‌ تواند خرابی پمپ، برد و … باشد.
 • E11: این ارور نشان‌ دهنده وجود مشکل در شعله است. یعنی احتراق به دستی صورت نمی‌‌ گیرد.
 • E12: این ارور نشان‌ دهنده قطع بودن سیم مدولاتور مرتبط با شیر گاز می‌ باشد.
 • E28: اگر یک ارور بیش از 5 بار نمایش داده شود، آن ارور دیگر نمایش داده نمی‌ شود و به جای آن ارور E28 نمایش داده می‌ شود.

لیست ارورهای پکیج بوتان مدل Optima و calda venizia

در این نوع پکیج‌ ها ارور به وسیله چراغ روی پکیج نمایش داده می‌ شود. در ادامه به مفهوم هر چراغ می‌ پردازیم.

چراغ سبز ثابت: این ارور نشان‌ دهنده خاموش نشدن مشعل و مداوم کار کردن آن می‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد.

 • روشن شدن چراغ سبز به مدت 5 ثانیه و خاموش شدن آن به مدت 1 ثانیه: در این حالت دستگاه مشکلی ندارد و آماده کار می‌ باشد.
 • سبز چشمک زن سریع: در این حالت پکیج با مشکلات مختلفی مانند: کم بودن فشار آب، خرابی پمپ، خراب شدن برد، خراب شدن NTC و …رو به رو است.

چراغ زرد ثابت: این ارور نشان‌ دهنده وجود مشکل در سنسور NTC می‌ باشد.

 • چراغ زرد چشمک زن: این ارور نشان‌ دهنده کار کردن سیستم با حداکثر توان خود است.

چراغ قرمز ثابت: در این حالت پکیج با مشکلات مختلفی مانند: قطعی ترموستات، خرابی برد، خرابی سنسور گرمایشی، تشکیل نشدن شعله و خرابی کلید فشار رو به رو است.

 • چراغ قرمز شده و به صورت چشمک زن 5/0 ثانیه روشن و 5/0 خاموش: این ارور نشان دهنده وجود مشکل در کلید حرارتی می‌باشد.
  نکته: عیب یابی پکیج بوتان نیازمند تخصص می‌ باشد. چنانچه در عیب یابی دستگاه پکیج خود مشکل داشتید، توصیه می‌ کنیم از نمایندگی‌ های مربوطه برای عیب یابی و تعمیر پکیج کمک بگیرید.

جمع بندی
همانطور که اشاره شد، پکیج‌ های بوتان گاها دچار مشکلاتی می‌ شوند که برای حل آن‌ باید به ارور‌های روی دستگاه دقت کنید. گاهی به وسیله دفترچه راهنمای پکیج می‌ توانید مشکل را برطرف کنید، اما در بعضی مواقع برطرف کردن مشکل نیاز به تخصص در این زمینه دارد.
در زمان مواجه شدن با ارور E28 باید برق پکیج بوتان را قطع و دوباره وصل کنید. اگر مجددا این با این ارور مواجه شدید، باید با نمایندگی تعمیر پکیج بوتان تماس بگیرید. شرکت کهربا تهویه انواع خدمات تعمیر پکیج بوتان در مناطق مختلف تهران از جمله تعمیر پکیج دهکده المپیک و انواع دیگر پکیج‌ ها را ارائه می‌ دهد. این شرکت خدماتی برای تعمیر پکیج در غرب تهران نیز ارائه می‌ دهد. در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌ توانید با کهربا تهویه تماس بگیرید.