تعمیرات کولر گازی

تعمیر کولر گازی در کرج

کولر گازی یکی از انواع سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی است که این روزها تقریبا در بیشتر آپارتمان‌ های کلانشهرها دیده می‌ شود. این دستگاه‌ ها در انواع برندها و مدل‌ ها ساخته می‌ شوند و روز به روز از لحاظ کیفیت، نوع و شکل‌ های مختلف تغییر می‌ کنند.
یکی از مسائل مهمی که همه خریداران کولر‌های گازی بایستی به آن توجه داشته باشند، سرویس اسپلیت است. سرویس و تعمیر کولر گازی جزء خدمات شرکت‌ های تعمیر و نصب کولر گازی است که به‌ منظور افزایش طول عمر و بازدهی دستگاه ارائه می‌شود. در این مطلب قصد داریم برخی از ایرادات کولر گازی و روش‌ های تعمیر آنها را برایتان بازگو کنیم.

 

ایرادات رایج کولر گازی

کولر گازی روشن نمی شود

زمانی که کولر گازی روشن نمی‌ شود، بایستی چند مورد را بررسی کنید: ابتدا پریز برق را کنترل کنید. در صورتی که مشکلی نداشت، دوشاخ کولر را بررسی کرده و اگر مشکل از آن بود، دوشاخه را تعویض نمایید. در غیر اینصورت احتمالا مشکل از کابل های برق ورودی به کولر است که باید آنها را تعمیر کنید.

کولر گازی سروصدای زیادی ایجاد می‌ کند

سروصدای زیاد کولر گازی باعث برهم خوردن آسایش افراد می‌ شود. به‌ همین دلیل، بایستی سریعا نسبت به برطرف کردن این ایراد اقدام نمایید. دلایلی که باعث می‌ شود کولر گازی با سروصدای زیاد کار کند، متعدد است. یکی از آنها محل نامناسب قرارگیری کولر گازی است. بهتر است به وسیله یک دستگاه تراز، کولر را تراز کنید. خراب شدن لاستیک درزها نیز می‌ تواند سروصدای زیادی ایجاد کند. با تعویض لاستیک درزها، این مشکل به‌ راحتی برطرف می‌ شود.
گاهی مواقع پروانه فن به قسمتی از بدنه برخورد می‌ کند و باعث ایجاد سروصدای زیاد می‌ شود. محل قرار گرفتن پروانه فن را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را در جای مناسب قرار دهید. اگر هیچکدام از این موارد نبود، به سراغ کمپرسور بروید. آن را باز کنید. سپس مجددا ببندید. اما اینبار پیچ‌ ها را محکم تر ببندید تا کمپرسور تکان نخورد و آلودگی صوتی ایجاد نکند.

تعمیر کولر گازی شمال تهران

کولر سرمای مطلوبی ندارد

برای این مشکل ابتدا خازن مربوط به سیم‌ پیچ را بررسی کنید. ممکن است خازن ضعیف شده یا سوخته باشد که در این‌ صورت باید تعویض گردد. گاهی مواقع تمام شدن گاز کولر سبب بروز این مشکل شده است. برای رفع آن باید گاز کولر را شارژ نمایید. اگر هیچکدام از این دو مورد نبود، به سراغ موتور رفته، آن را از کولر گازی جدا کرده و تست نمایید. اگر موتور در این حالت کار نکرد، ایراد از این قسمت است. موتور باید تعویض شود.

کولر گازی برفک می‌ زند

برفک زدن لوله های کولر گازی یا کندانسور یکی دیگر از مشکلات شایع کولرهای گازی است. برفک زدن می‌‍ تواند نشانه کاهش میزان شارژ گاز باشد. زمانی که گاز کم است نمی‌ تواند محیط را خنک کند و در همان محدوده خود یخ می‌ زند. خراب شدن فن یکی دیگر از دلایل برفک زدن است. زمانی که فن خراب است، سرما به بیرون منتقل نمی‌ شود و باعث یخ زدن در همان محیط کولر گازی می‌ شود. ممکن است سیم‌ های فن قطع شده باشد. آنها را متصل کنید. اگر کابل‌ ها سوخته بودند، کلا آنها را تعویض نمایید.
کثیف شدن جدار داخلی لوله‌ ها نیز می‌ تواند یکی از علل برفک زدن کولر گازی باشد. در این حالت لوله‌ ها را جدا کنید. تمیز شستشو دهید و دوباره در جای خودشان قرار دهید. اگر هیچ‌ یک از موارد بالا نبود، احتمال زیاد مشکل از کمپرسور است و باید از یک تعمیرکار حرفه‌ ای کمک بگیرید.

کولر گازی در حین کار آب‌ ریزی دارد

بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر) یکی از دلایل نشتی کولر گازی است. گرد و خاک و پرزهای فرش می‌ تواند باعث مسدود شدن این خروجی شود. با تمیز کردن خروجی سینی تخلیه آب به‌ راحتی این مشکل برطرف می‌ شود.
شکسته شدن سینی یا قاب ناودانی آب از دیگر دلایل آب‌ ریزی کولر است. یکی از راه‌ های تشخیص شکستگی سینی ناوردان، ترک بسیار ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد، است. در برخی موارد، لوله درین در جای مناسب خود قرار ندارد. در این شرایط باید کولر را باز کنید و لوله را در جای مناسبش قرار دهید.

موتور فن کولر گازی داغ می‌شود

چندین دلیل برای داغ شدن موتور فن کندانسور اسپیلت وجود دارد. خرابی موتور و یا اندازه کوچک آن در مقایسه با کولر گازی می‌ تواند یکی از این دلایل باشد. علاوه بر این، اگر خازن نامناسب و یا تیغه های فن با سایز نادرست بر روی موتور نصب شوند، جریان ورودی بشدت افزایش و موجب داغ شدن موتور فن می شود.
نبود جریان هوای مناسب برای تهویه فن نیز از دیگر دلایل داغ شدن موتور فن کولر گازی است. توجه داشته باشید که فن یکی از قطعاتی است که نیاز به سرویس دوره‌ای دارد. عدم سرویس به‌موقع می تواند منجر به گرم شدن بیش از اندازه فن کولر گازی شود.

کمپرسور کار نمی‌ کند اما فن و سایر اجزا کار می‌ کنند.

اولین موردی که برای رفع این مشکل باید بررسی شود، ترموستات است. احتمال دارد ترموستات خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد یا ممکن است درجه ترموستات کم باشد. در این‌ صورت با زیاد کردن درجه می‌ توانید مشکل را رفع نمایید. مورد بعدی فیلترهای خروجی می‌ باشند. اگر فیلترها کثیف هستند، آنها را تمیز یا تعویض نمایید.

بدنه کولر گازی برق دارد.

زمانی که با این مشکل مواجه شدید، باید بدانید که از جایی برق به بدنه کولر وصل شده است. برای این منظور چند مورد را بایستی بررسی کنید: سیم برق‌ ها را بررسی کنید. ممکن است قسمتی از سیم لخت باشد و با بدنه برخورد داشته باشد که در این صورت بایستی نسبت به تعویض کابل‌ ها اقدام نمایید.
مورد بعدی بررسی کمپرسور است. برای این منظور، سیم‌ های برق اتصال به کمپرسور را جدا کنید. سپس کولر گازی را به برق متصل کنید. اگر بدنه کولر برق نداشت، مشکل از کمپرسور است. برای رفع این مشکل باید آن را تعویض نمایید.

تعمیر کولر گازی در کرج توسط حرفه‌ ای ها

همانطور که متوجه شده اید، عیب یابی و تعمیر کولر گازی کار دشواری است. زیرا مشکلات مختلف در قسمت‌ های مختلف کولر می‌ تواند باعث بروز علائم خرابی در این دستگاه شود. به‌ عنوان مثال، وجود خرابی در هر یک از قطعات ترموستات، خازن یا برق کشی می‌ تواند باعث روشن نشدن کمپرسور گردد. در چنین حالتی، نیاز به یک فرد متخصص است تا بتواند علت صحیح این مشکل را تشخیص دهد.
اگر در حومه تهران ساکن هستید، توصیه می‌ کنیم که برای سرویس سالانه و تعمیر کولر گازی از تکنسین‌ ها و فنی کاران شرکت کهربا تهویه کمک بگیرید. کهربا تهویه در کلیه مناطق کرج نظیر شهرک وحدت،  سابقه درخشان و کیفیت خدمات این مجموعه در به کارگیری تعمیرکاران حرفه ای، کاربرد قطعات اصل و دریافت هزینه منصفانه از جمله مزایای تعمیر کولر گازی در کرج توسط شرکت کهربا تهویه می باشد.