میزان بهره وری از انرژی در هنگام خرید کولر گازی مهم است

راهنمای جامع خرید کولر گازی

4.8/5 - (18 امتیاز)

انتخاب و خرید کولر گازی مناسب بر اساس نیازهای روزمره ی ما یک کار نه چندان دشوار و نه چندان راحت است و فقط بستگی به انتظارات شما از کولرگازی خود دارد. آیا فقط می خواهید خانه خود مانند قطب جنوب سرد و یخبندان کنید، یا این که می خواهید بر اساس استانداردها و چهارچوب های درست این کار را انجام دهید؟ در هر صورت برای انجام این کار کهربا تهویه، یک رویه ساده از تمامی معیارهایی که برای انتخاب یک کولر گازی مهم است جمع آوری کرده تا به راحتی بتوانید، با فیلتر این معیارها به هدف اصلی خود که انتخاب مناسب ترین اسپلیت برای شماست برسید.

انواع کولرهای گازی

به طور تخصصی، کولرهای گازی بر اساس کاربرد،ظرفیت،نوع ساخت،میزان مصرف انرژی،نوع آب و هوا محل استفاده،برند و نوع کمپرسور دسته بندی می شوند.اما به طور معمول انواع کولر گازی، در خانه های شخصی و ادارات و دفاتر مورد استفاده قرار می گیرند که بر اساس کاربرد به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند.

کولرگازی کاستی

این نوع، برای استفاده از تمام ظرفیت محیط بسیار مناسب هستند که معمولا در ادارات و دفاتر با متراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد.کولر گازی کاستی بر روی سقف نصب و راه اندازی می شوند که در هنگام خرید این نوع محصول به این نکته توجه داشته باشید برای نصب این نوع از اسپیلت ها نیاز به زیر ساخت مناسب میباشد.منظور از زیر ساخت، این است که حتی قبل از ساخت خانه و در مرحله طراحی ساختمان استفاده از این سبک در طراحی لحاظ شود.

کولرگازی مرکزی

این نوع کولر از چندین پنل داخلی و خارجی تشکیل شده است که در اصل به این نوع اسپلیت ها وی آر اف (VRF) گفته می شود، که بخاطر عملکرد مشابه به کولر گازی با نام اسپلیت مرکزی رواج یافته است. این نوع کولرها از یک مجموعه مرکزی ساخته شده اند که به ترتیب در کل ساختمان دارای زیرشاخه های متعدد می باشد. معمولا از کولرگازی مرکزی در مراکز اداری بزرگ استفاده می شود و به ندرت در منازل شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به بالا بودن هزینه های نصب این نوع از اسپیلت ها مناسب استفاده در خانه نمی باشد.از این گذشته هزینه های نگهداری این نوع کولرها نیز بسیار بالا می باشد.

کولر گازی پنجره ای

نامگذاری این نوع از اسپلیت بخاطر نحوه قرار گیری آن می باشد.به طوری که قسمتی از آن در داخل محیط خانه و قسمت دیگری از آن بیرون از محیط خانه قرار می گیرد.معمولا محل نصب آنها در پنجرها می باشد که مصرف برق بالای آن ها یکی از معایب آن ها می باشد.

کولر گازی ایستاده

یکی دیگر از اسپلیت های محبوب ادارات و اماکن بزرگ چون تالارها، فروشگاه های زنجیره ای و کارگاه ها کولرگازی ایستاده می باشد.طراحی دلنشین،مصرف انرژی پایین و استفاده از کمپرسور های اسکرال پرتوان از ویژگی های بارز آن می باشد.این نوع از اسپلیت ها دارای قدرت رطوبت زدایی بسیار بالا و همچنین فیلترهای تصفیه هوا و خوشبو کننده از مزیت های دیگر آن می باشد.

کولر گازی ایستاده، پرتاب باد بسیار بالایی دارد که باعث شده شروع به کار آن ها، بسیار پرقدرت و کارآمد باشد. نوع ایستاده آن دارای زیبایی چشم گیری می باشد که گاهی اوقات در منازل بسیار بزرگ نیز از آن ها استفاده می شود.سایز ها و قدرت های  متنوع این نوع اسپلیت باعث محبوبیت آن ها  شده است، زیرا نسبت به زیبایی که ذارا می باشد در توان های محتلف نیز تولید شده است.یک نکته بسیار مهم در هنگام خرید کولرگازی ایستاده این است که، حتما مدل های بروزتر آنها را که دارای اینورتر می باشند را تهیه کنید.این قطعه نقش بسزایی در مصرف انرژی و بالابردن راندمان اسپلیت شما دارد.

کولر گازی ژئوترمال

فناوری زمین گرمایی، اصطلاحی آشنا که به گوش شما خورده است،اسپیلت های ژئوترمال از این نوع فناوری استفاده می کنند.به طوری که این محصول نیاز به یک پمپ حرارتی و لوله ی دفن شده در عمق زمین نیاز دارد.همانطور که متوجه شده اید در این نوع کولرها، نیاز به زیرساخت های مهندسی شده می باشد.

کولر گازی دیواری

این نوع کولرها، از پرکاربرد ترین ها هستند که در منازل شخصی،دفاتر و ادارات مورد  استفاده می گیرند که دارای طراحی جذاب پنل داخلی میباشد.کمپرسور این محصول خارج از فضای خانه و محل استفاده نصب می شود، و از طریق لوله های مسی به پورتابل اصلی که در محیطی داخلی قرار دارد متصل می شود.

کولر گازی دیواری نصبت به دیگر اسپلیت ها حجم کمتری از فضا را اشغال می کند و دارای فیلترهای قابل شستشو و همین طور دارای کنترل از راه دور می باشد.انواع حالت های عملکردی نوع دیواری با اضافه شدن قابلیت  نصب آسان آن نیز بسیار مورد توجه است.ظرفیت این کولرها معمولا از 9000 تا 36000 متغیر، و مورد استفاده قرار میگیرد.انتخاب ظرفیت کولر بستگی به متراژ محیط مورد استفاده لحاظ می شود به طوری که با افزایش متراژ، ظرفیت کولر هم افزایش پیدا می کند.

خرید کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل

یکپارچه بودن این نوع از کولر ها باعث شده تا با نام کولر گازی پرتابل شناخته شوند زیرا براحتی جابه جا می شوند.یکی از ویژگی های این محصول، بی نیاز بودن آن به نصب است و کافی است آن را به برق شهری متصل کنیم.نوع پرتابل به راحتی قابلیت جا به جایی دارد و با دو لوله با محیط بیرون در تماس است.معمولا کولرگازی پرتابل برای محیط های کوچ استفاده می شود زیرا این نوع از کولر گازی کوچک براحتی قابلیت جا به جایی در محیط را دارا می باشد.این نوع از اسپیلت ها دارای دو نوع تک و دو لوله می باشند که نوع دو لوله ی آن دارای مصرف انرژی کمتری هستند.

معمولا دارای چرح هایی که در زیر آنها تعبیه شده هستند که جا به جایی آن ها را راحت تر می کند.در ادامه این نکته را فراموش نکنید که لوله های این نوع، نباید زیاد بلند باشند زیرا باعث کم شدن کارایی انها می شود.از دیگر ویژگی های کولر گازی پرتابل جمع آوری رطوبت هوا (قطرات مایع) است که در مدل های قدیمی رطوبت هوا در یک مخزن جمع آوری و به صورت دستی تخلیه می گردید، یا از طریق یک لوله خروجی تخلیه می شد.اما در نوع پرتابل این موضوع کاملا برعکس شده و به صورت خودکار قطرات مایع در هوا خروجی تبخیر می شوند، که این موضوع باعث نگهداری راحت تر آن ها شده است.

یکی از معایب استفاده از نوع پرتابل، با توجه به جامع بودن تمامی سیستم ها در یک بدنه به صورت مستقل،زیاد تر شدن صدا نسبت به بقیه اسپلیت ها می باشد.در صورت اقدام به خرید این نوع از کولرهای گازی حتما از نحوه شرایط نگهداری آن ها در مقالات کهربا تهویه آگاه شوید.کهربا تهویه معتقد است اگر ورودی و خروجی مناسبی در منزل خود ندارید این نوع از کولر کارایی لازم را ندارد.زیرا که ممکن است با ورودی و خروجی لوله های این نوع به مشکل بربخوردید.

بهترین کولر گازی

با توجه به بازار بزرگ و متنوع این محصول نمی توان گفت که بهترین آن کدام مدل مشخص است.می توان گفت بهترین انتخاب آن است که مناسب با محیط و نوع کارایی قابل انتظار از آن می باشد.شما می توانید با تحقیق قدم به قدم نسبت به انتخاب بهترین کولر گازی اقدام کنید.

در اولین قدم پیشنهاد میکند با بررسی و تحقیق  انواع کاربرد های کولرهای گازی آن ها را تقسیم بندی کنید، پس در قدم اول، باید نیاز خود را بسنجید.سپس با توجه به نیاز شما از میزان مصرف و قدرت و تمامی شاخص های آن را در نظر بگیرید و با فیلتر کردن مداوم نیاز های خود به بهترین گزینه مناسب دست پیدا کنید.

گاهی برای محیط های کوچک کولر گازی کوچک مناسب است و یا گاهی برای محیط های اداری و دفتری بر اساس سلیقه  نیاز به نوع ایستاده و دیواری آن  می باشد.پس به طور کل نمیتوان گفت بهترین این محصول  کدام نوع برند خاص یا محصول خاص است.بلکه باید با درنظرگرفتن تمامی فاکتور های شخصی خود و محیط مورد نظر برای استفاده، تصمیم به خرید مناسب ترین اسپیلت بگیرید.

کولر گازی خانگی

برای انتخاب یک کولر گازی خانگی، باید به چند نکنه اساسی توجه کنید.یک اینکه باید به متراژ محیطی که می خواهید در آن استفاده کنید توجه کنید.همچنین به زمان خرید کولر گازی بسیار توجه کنید که حتما در فواصلی که هوا سرد است اقدام به خرید کنید.برند و راندمان انرژی این محصولات نیز بسیار مهم و حیاطی است.سیستم جدید اینورتر و تیپ های هوایی نیز از موضوعات مهمی هستند که به بررسی آنها پرداخته ایم.

متراژ محیط

اندازه گیری میزان قدرت مورد نیاز برای کولرگازی خانگی کار بسیار آسانی است. میزان قدرت کولر گازی به طور استاندارد از واحد بی تی یو (BTU) استفاده می شود.حال برای محاصبه دقیق قدرت مورد نیاز، فقط کافیست برای هر متر مربع از فضای خود بین 400 تا 800 بی تی یو در نظر بگیرید.البته این مقدار کلی است و استاندارد  آن برای طبقات میانی از 400 تا 600 و برای طبقات بالایی از 600 تا 800 می باشد.با این فرمول ساده به راحتی می توانید ظرفیت کولر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

زمان خرید

سعی کنید در فصول سرد سال به سراغ خرید کولر گازی بروید،زیرا در فصل های سردی مانند زمستان میزان خرید اسپلیت ها به شدت کاهش پیدا می کند. این امر باعث می شود تخفیف های ویژه و حراج های بسیار زیادی در فروش اسپیلت ها از طرف فروشگاه ها و مراکز تولید این محصول در نظر بگیرند و شما با قیمت مناسب تر خرید خود را انجام دهید.

راندمان انرژی

میزان بهره وری از انرژی در هنگام خرید کولر گازی با در نظر گرفتن مصرف انرژی آن ها در نوع خود بسیار مهم و حیاطی است. هر چه میزان راندمان انتخابی بالاتر باشد و به رادمان استاندارد (A) نزدیک تر باشد در نتیجه  مصرف انرژی نیز کمتر شده، که برای محیط زیست نیز بسیار مناسب تر است. از طرفی هزینه های نگهداری و هزینه های مصرف انرژی نیز با بهینه تر بودن راندمان انرژی کاهش می یابد.پس شاخص راندمان انرژی و بهره وری را  یکی از نکته های مهم در انتخاب خود در نظر بگیرید.

برند

انتخاب یک برند مناسب و قابل اعتماد بسیار حیاطی است. با وجود برند های چینی بی کیفیت داخل بازار که با ظاهری بسیار شیک و جذاب و باطنی بی کیفیت باعث می شوند از انتخاب آن ها پشیمان بشوید.برند های معتبری مانند ال جی و سامسونگ بسیار قابل اعتماد هستند و از برند های داخلی نیز پاکشوما نیز به چشم می خورد، هر چند برند های مختلف زیادی وجود دارد که کیفیت و کارایی مناسب را دارا می باشند. با این حال حتما در مورد انواع برندها تحقیق کنید و مورد بررسی قرار دهید تا مناسب ترین آن را انتخاب کنید.

کلاس آب و هوایی

کولرهای گازی دارای سه تیپ کلای اب و هوایی می باشند که عبارت اند از تی یک (T1)،تی دو (T2)، و تی سه (T3)

تی یک (T1):این نوع کلاس مناسب آب و هوای معتدل با میانگین درجه از 18 تا 43 درجه می باشد.

تی دو (T2): این نوع کلاس مناسب آب و هوای خنک و سرد با میانگین درجه 10 تا 35 درجه می باشد.

تی سه (T3): این نوع کلاس مناسب آب و هوای گرمسیر با میانگین درجه 21 تا 52 درجه می باشد.

توجه کنید حتما از نظر آب و هوایی، محل استفاده از کولر خود را مورد بررسی قرار دهید تا در حد ممکن مناسب ترین نوع تیپ آب و هوایی انتخاب شود.

اینورتر

با بروزتر شدن فناوری و دانش در حوضه الکترونیک این محصول خنک کننده نیز شامل این بروزرسانی شده اند.اینورتر، قطعه ای جدید است که به کمک کولرهای گازی آمده است.وظیفه این قطعه به زبان ساده کاهش مصرف انرژی و تنظیم بهینه موتور کولر گازی شماست، تا بهترین بهره وری را داشته باشیم.در نتیجه در هنگام خرید حتما به این نکته توجه کنید که کولر گازی اینورتر دار، بسیار مناسب تر از اسپیلت های معمولی عمل می کنند.معمولا مدل های قدیمی کولرها دارای اینورتر نمی باشد با این حال با پیشرفت این صنعت اینورتر در مدل های جدید قرار داده شده.از این رو در هنگام خرید و یا سفارش، حتما به این موضوع مهم توجه لازم را داشته باشید.

فروش کولر گازی

با توجه به حجیم بودن بازار فروش کولر گازی باید توجه داشته باشیم که خرید از مراکز معتبر و مرتبط با این محصول بسیار مهم است. از طرفی در هنگام خرید تمامی نکات را در هنگام خرید در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوید.همچنین می توانید قیمت این محصول را از چندین سایت و مرکز معتبر استعلام بگیرید تا خیالتان بابت قیمت آن راحت شود.فروش این محصول در سایت  های زیادی انجام می شود. شما عزیزان می توانید جهت استعلام  قیمت کولر گازی سرمایشی به سایت های معتبر داخلی مراجعه کنید.همچنین میتوانید از طریق صفحه تماس با ما از مشاوره از کهربا تهویه استفاده کنید.

کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت، یا همان (اسپلیت).اما تلفظ درست آن به صورت اسپلیت می باشد.البته واژه اسپلیت یک واژه بیگانه بوده که در عام جامعه با این اسم رواج پیدا کرده است.اسپلیت در جامعه و به طور عامه با واژه اسپیلت شناخته می شود.کولر گازی اسپیلت دارای کاربری ها،اندازه ها و قدرت های متفاوت موجود در بازار و در انواع های مختلف مانند دیواری و ایستاده که دوتا از محصولات جذاب در این حوضه می باشند.

در ظاهر هر دو اسم خرید کولر گازی و اسپلیت به یک نوع از محصولات اشاره می کنند و فرق آن چنان زیادی با یکدیگر ندارند.اما داستان از چه قرار است؟

این که بخواهیم به طور تخصصی و استاندارد در مورد این موضو صحبت کنیم می توانید به مقاله تفاوت اسپیلت و کولرگازی چیست؟ ما مراجعه کنید.

.

خرید کولرگازی دیواری

قیمت خرید کولر گازی

قیمت کولرگازی براساس نوع کاربری شما عزیزان و بسیار فاکتورهای دیگر متفاوت می باشند،پس برای متوجه شدن مناسب ترین قیمت کولر گازی، باید فاکتور هایی که در ادامه درباره آن صحبت شده مورد بررسی قراربدهیم. برای ادارات و دفاتر با توجه به حجم قدرت بیشتر و کارایی بسیار بالاتر نسبت به نوع خانگی بسیار بالاتر است.با توجه به متراژ های بالا ادارات و دفاتر شرکت ها نسبت به خانه های مسکونی با بزرگ تر و قدرت مند شدن اسپیلت ها مواجه می شویم که این یک امر طبیعی است.اما با توجه به کوچک تر بودن متراژهای خانه های مسکونی نیازی به هزینه های بالا نمی باشد.

فقط کافی است نیاز خود را دسته بندی و فیلتر نمایید تا مناسب ترین نوع آن، چه از نظر قیمت و چه از نظر کارایی انتخاب و خریداری کنید.برای این کار شما باید لیستی از کارایی های خود داشته باشید که بر اساس آن قیمت مناسب را پیدا کنید.برای مثال متراژ خانه شخصی خود را بر اساس ظرفیت کولر گازی مقایسه کنید تا از میزان مناسب قدرت آن اطلاع یابید.از طرف دیگر انواع آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا مناسب ترین آن را برای خانه خود خریداری کنید.نگهداری هر کدام از اسپلیت ها متفاوت با یکدیگر می باشد.همچنین برند و قیمت انواع ان ها را نیز می توانید مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه گیری

در پایان به این جمع بندی کلی می رسیم که هیچ کدام از یک  محصول، برند و یا یک نوع خاص کولر لزوما بهترین نمی باشد. بلکه باید با در نظر گرفتن تمامی فاکتور هایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم،تصمیم گیری مناسب را بگیرید.پس فقط کافی است با توجه به این مطالب و با به کارگیری یک لیست مناسب و فیلتر کردن مجموع اطلاعات به نتیجه دلخواه خود برسید.