زمان مناسب برای شارژ گاز کولر گازی

4.8/5 - (24 امتیاز)

شارژ گاز کولر گازی و انواع اسپیلت در برهه های زمانی مشخصی امر پر اهمیتی است که باید در اسرع وقت انجام شود. چرا که در فصل تابستان زندگی در هوای گرم و شرجی بدون پنکه، کولر  و اسپیلت یک کابوس ترسناک است. پنکه، چیلر و انواع سیستم های سرمایشی از ملزومات و تجهیزات ضروری خانه در فصل تابستان محسوب می شوند. در این مقاله از گروه کهربا تهویه همراه باشید تا اطلاعات جامعی در خصوص زمان مناسب برای شارژ گاز کولر گازی بدست آورید.

شارژ گاز کولرگازی

سیستم های سرمایشی و برودتی یکی از پرکاربردترین وسایل برقی در فواصل گرم سال هستند که برای تهویه مطبوع و خنک نمودن اماکن تجاری و مسکونی استفاده می شود. این دستگاه ها در مناطق مختلفی همچون دفاتر، مغازه ها، مراکز خرید و … مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه از انواع چیلرها و داک اسپیلت ها استفاده می نماید باید بدانید که هر چند وقت یکبار شارژ گاز کولر گازی الزامی است.

فهرست

نشانه هایی که بیان می کند دستگاه های سرمایشی نیاز به شارژ گاز  دارد؟

با توجه به برخی از علائم و نشانه ها در زمان کارکرد سیستم های سرمایشی متوجه خواهید شد که نیازبه شارژ گاز کولر گازی کاملا محسوس است. بنابراین برای ارتقا کارکرد و میزان بهره وری دستگاه مجموعه ای فعالیت ها را انجام دهید . در برخی موارد برای پیشگیری از اسیب دیدگی سیستم های برودتی و سرویس آن نیاز است تا گاز کولر گازی، چیلر و… را شارژ نمایید. برخی از نشانه هایی که نشان دهنده  نیاز شارژ گاز کولر گازی را بیان می کند عبارتند از:

 • هنگامی که دستگاه به جای هوای گرم و خنک کردن آن ، هوای گرم در فضا منتشر می کند.
 • هنگامی که سیستم تهویه مطبوع در زمان فعالیت خود صدای بسیار زیادی تولید می نماید.
 • انفجار هوای سرد هنگام انتشار هوای گرم
 • هنگامی که سیستم برودتی جریان هوا ضعیفی را تولید نموده و با افزایش ظرفیت دستگاه همچنان خروجی اندکی تولید می کند.
 • هنگامی که هزینه قبض برق افزایش ناگهانی و قابل توجهی داشته باشد.
 • اعضای حاضر در محیط مسکونی و تجاری در هنگام فعالیت کولر احساس سرگیجه یا حالت تهوع نموده و  نفس کشیدن مشکل می شود.

برای اینکه سیستم تهویه منزل یا محل کار شما  کارکرد مناسبی داشته باشد، باید چند نکته را در دستور کار خود قرار دهید. بسیاری از مردم تنها بر این باورند که استفاده از اسپیلت و انواع کولر تنها در فصل تابستان و هوای گرم است. اما برخلاف تصور رایج، می توان از این سیستم های در فصول مختلف سال برای ایجاد تهویه مطبوع در فضای مورد نظر استفاده نمود.

مطلب زیر را مطالعه کنید: سرویس سالیانه کولر گازی از چه نظر اهمیت دارد؟

چرا شارژ گاز کولر گازی لازم و ضروری است؟

استفاده از انواع کولر، چیلر و سیستم های مختلف تهویه هوا نه تنها محیط مورد نظر را خنک می‌کند و دما را کاهش می دهد، بلکه رطوبت موجود را کاهش می‌دهد. به همین دلیل می توان از این سیستم ها در مناطق شرجی و مرطوب برای خشک کردن هوای منزل یا محیط های اداری استفاده کرد. سیستم های تهویه برای خنک کردن هوای اماکن مختلف تجاری و مسکونی  از فرآیند پیچیده تبخیر، فشرده سازی و انبساط بهره مند می گردد.

سازندگان و طراحان سیستم تهویه واکنش شیمیایی تبدیل گاز به مایع و بالعکس کمک می گیرند. بدین ترتیب  زمینه کاهش دمای هوا را فراهم می کنند. مواد گازی و مایع محدودی در داخل کولرهای گازی برای انتقال گرما از فضای داخلی به فضای بیرون مورد استفاده قرار می گیرد.

مبرد یک گاز کم فشار است که در طی یک فرآیند چرخه ای ثابت به مایع تبدیل می شود و دوباره به گاز تبدیل می شود. گاز مبرد در کویل های مسی قرار می گیرد. مبرد و کویل ها گرمای موجود در هوا را جذب می کنند. در طی این فرآیند، گاز مبرد به مایع تبدیل می شود تا به انتقال و تبادل گرما کمک کند.

با گذشت زمان، گاز مبرد در داخل کولرهای گازی به دلیل تغییر مداوم از گاز به مایع از بین می رود، در نتیجه سیستم های برودتی توانایی های خنک نمودن و تهویه محیط را از دست می دهند.

بنابراین سیستم تهویه نیاز به شارژ مجدد دارد تا هوا را به طور موثر خنک نگه دارد. وقتی گاز داخل کولرهای گازی کاهش می یابد، موتور دستگاه باید سخت تر کار کند تا تهویه مطبوع مورد نیاز محیط را تامین نماید که این کار مصرف انرژی دستگاه را چندین برابر می شود.

سرویس کولر گازی

هر چند وقت یک بار باید کولر گازی را شارژ کنم؟

متخصصان و سازندگان انواع سیستم های سرمایشی توصیه می کنند که  هر 3 تا 4 سال یکبار فرایند شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید. از آنجایی که گاز مبرد با نرخ متوسط 10 درصد طی یک سال درون سیستم های برودتی و انواع کولر های گازی نفوذ می کند، باید گاز مورد استفاده سیستم تهویه را مرتباً شارژ کرد. شارژ گاز کولر گازی اطمینان کافی در مورد افزایش بهره وری دستگاه های سرمایشی استفاده شده در اماکن مسکونی و تجاری را فراهم می نماید.

با این حال نمی توان به طور کامل زمان دقیقی برای  شارژ گاز کولری گازی تعیین کرد؛ چرا که  برخی از کاربران شب یا ظهر فقط چند ساعت محدود از کولر استفاده می کنند.

برخی دیگر از کاربران به صورت 24 ساعته و مدت زمان طولانی دستگاه های سرمایشی را روشن نگه می دارند. با این حال، استفاده بیش از حد از دستگاه همیشه  دلیل تخلیه گاز کولر نیست؛ بلکه  نشتی گاز کولر از دلایل اصلی شارژ گاز کولر است

شارژ گاز کولر گازی به عنوان بخشی از تست MOT یا سرویس استاندارد سیستم خنک کننده مطرح نمی‌شود، بلکه این کار به طور جداگانه و به صورت اختصاصی توسط افراد مختصص و آموزش دیده انجام می شود.

انواع گازهای مناسب برای شارژ کولر

کلروفلوئوروکربن ها (CFCs)یا گاز فریون یکی از پرکاربردترین موادی است که در داخل سیستم های تهویه داخلی و خارجی استفاده می شود. گاز فریون یا مبرد برای خنک کردن فضاهای مختلف گزینه بسیار مناسب و کارآمد است که  بهره وری کولر گازی به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

رایج ترین گاز مبرد که در داخل سیستم های برودتی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد و  حتی برای شارژ مجدد گاز کولر گازی به کار برده می شود،شامل  R22، R410A، R32 و مبرد R-12 می باشد. نوع  R290 (پروپان) و R600A (ایزوبوتان) این گاز سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست دارد.

در این بخش تاثیر انواع گازهای فریون را  در گرمایش جهان و تخریب لایه ازن به صورت مختصر بیان کرده ایم:

R-600A       =       صفر

R-410A       =       صفر

R-134A       =       صفر

R-290         =       صفر

R-32           =       صفر

R-22           =       متوسط

تجهیزات مورد نیاز برای شارژ گاز کولر گازی توسط گاز فریون

تجهیزاتی که برای شارژ گاز کولر گازی توسط مبرد مورد نیاز است شامل موارد زیر است که  عموماً توسط تمام تکنسین های کارکشته و مجرب حمل می شود.

 • پمپ وکیوم 1-4 اسب بخار
 • مجموعه گیج منیفولد
 • محفظه حاوی گاز مبرد

مطلب زیر را بخوانید: خدمات شارژ کولر گازی در تهران

مواردی که در فرآیند پر کردن گازکولر باید به آن ها توجه کنید

به یاد داشته باشید که میزان  گاز مبرد استفاده شده در داخل کولر گاز باید متناسب باشد؛ چرا که استفاده از درصد خیلی زیاد  یا کم آن کارآیی سیستم سرمایشی را یا مشکل مواجه می نماید. همچنین قبل از پر کردن گازکولرهای گازی باید دستگاه را به طور کامل  تعمیر نمود. فعالیت هایی همچون تمیز کردن کویل ها، حذف زباله و … باید قبل از شارژ و  پر کردن مجدد گاز کولر انجام شود، در غیر این صورت  ممکن است سیستم برودتی شما آسیب ببیند.

 • برای شارژ گاز کولر گازی در وهله اول باید ترموستات خاموش کرده و فیوزها را بردارید.
 • مشخصات ذکر شده روی برچسب سیستم سرمایشی را بررسی کنید تا نوع گازی که باید استفاده شود را بدانید.
 • برندهای مختلف از ، مبرد متفاوت استفاده می نمایند؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که مبرد مورد استفاده برای AC شما با مشخصات داده شده مطابقت دارد.

فرآیند شارژ کردن گاز سیستم های سرمایشی

قبل از هر کاری باید دستگاه را به طور کامل از برق بکشید و فیوزها و ترموستات آن را به طور کامل قطع کنید. بعد از  خاموش نمودن کولر گازی، شیلنگ ها را از منیفولد گیج به پورت های فشار سیستم وصل کنید. (شیلنگ کم فشار که به رنگ آبی است باید به خط مکش، شلنگ زرد به خط خلاء و شلنگ فشار قوی قرمز رنگ باید به خط مایع وصل شود.)

شلنگ زرد را از منیفولد به ظرف مبرد وصل کنید. برای جلوگیری از آسیب، ظرف را همیشه در وضعیت عمودی نگه دارید. شلنگ زرد را شل کنید و دستگیره سیلندر را به مدت 1 ثانیه باز کنید و دوباره شلنگ را سفت کنید. با این کار هوای موجود در داخل لوله ها حذف می شود.

به آرامی مقدار کمی از مبرد را به خط مکش اضافه کنید و اجازه دهید سیستم بین هر بار تزریق مبرد تثبیت شود. دما و صفحه نمایشگر را مداوم بررسی کنید تا مطمئن شوید که مقدار مبرد تزریق شده به داخل دستگاه کافی است.

اکنون شیر منیفولد و دستگیره مخزن مبرد را ببندید. شلنگ آبی را از خط مکش و شلنگ زرد را از مخزن مبرد باز کنید.

فرآیند شارژ گاز کولر گازی باید با دقت و تمرکز کامل انجام شود؛ چرا که یک خطای کوچک می تواند به دستگاه آسیب برساند. به همین خاطر توصیه می شود برای شارژ نمودن گاز سیستم های از مجموعه های حرفه ای  و کار بلد استفاده نمایید.

چرا بررسی شارژ و پر کردن گاز AC مهم است؟

اگر احساس می کنید کولر گازی شما به خوبی روزهای قبل محیط خانه یا اداره را خنک نمی کند، شاید لازم باشد گاز مبرد آن را دوباره شارژ کنید. چرا که کولر گازی یا سیستم های تهویه از مایع یا گاز به عنوان مبرد ماده انتقال دهنده دما استفاده می کنند تا فضای خانه یا اتاق را خنک نمایند. فریون یا پورون نمونه ای از مواد شیمیایی هستند که در سیستم های برودتی و سرمایشی به کار گرفته می شوند.

این مواد شیمیایی با اینکه برای محیط زیست بسیار مضر است ولی نقش اساسی در انواع اسپیلت ها، چیلرها و کولرهای گازی ایفا می نمایند. بنابراین  همواره باید از نشت این مواد به خارج و فضای بیرونی جلوگیری نمود و در صورت بروز این اتفاق به سرعت در جهت رفع مشکل اقدام کرد.

با انجام شارژ گاز کولرگازی، مبرد یا گاز خنک کننده شیمیایی دوباره در داخل سیستم تهویه شروع به گردش نموده و در نهایت سیستم به سرعت دمای فضای مورد نظر را کاهش می دهد. بنابراین می توان به جرات گفت که کولر گازی یا انواع مختلف سیستم های تهویه بدون وجود و شارژ گاز مبرد هیچ توانایی مثبتی برای تهویه فضاهای مختلف نخواهند داشت.

نوع گاز موجود برای شارژ

در گذشته تا به امروز انواع مختلف گاز فریون برای شارژ گاز کولر گازی و انواع مختلف واحدهای تهویه مطبوع استفاده می شود. با این حال، امروزه ساختارها و ترکیبات مختلفی از این ماده شیمیایی به عنوان مبرد در مدل های جدیدتر سیستم های سرمایشی کاربرد دارد.

گاز R22

گاز کولر گازی R22 چیست؟

اگر اهمیت گاز کولر گازی را بدانید، بهترین انتخاب را برای دستگاه خود خواهید داشت. به جرات می توان گفت گاز کولر گازی R22 یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین گازهای مورد استفاده برای این سیستم می باشد که نه تنها در کولرگازی بلکه در یخچال نیز کاربرد دارد. گاز صنعتی R22 فرمول مشابهی با HCFC دارد، بنابراین به آن هیدروکلرو فلوئوروکربن نیز می گویند. نکته ای که در مورد این گاز وجود دارد این است که برای لایه اوزون خطرناک است.

بنابراین گفته می شود که استفاده از آن به تدریج به معضل گرمایش زمین ختم می شود و در صورت عدم توجه کافی به این موضوع مشکلات مختلفی را به همراه خواهد داشت. به دلیل این مشکل، بسیاری از تولید کننده ها از گازی مانند R600a برای جلوگیری از گرم شدن کره زمین استفاده کرده اند. البته لازم به ذکر است که علاوه بر تمام این مشکلات، از این گاز نیز استفاده می شود و کاربردهای زیادی دارد.

به عنوان مثال باید توجه داشت که این گاز در مواقع خاصی مانند تمام شدن گاز کولر گازی، استفاده از کولر گازی نو و شارژ مجدد استفاده می شود.

گاز R22  یک ماده شیمیایی گران قیمت است که اگر همچون  HFC (هیدروفلوروکربن) در محیط آزاد و رها شود بر لایه ازن جو تأثیر مخربی می گذارد. همچنین مبرد R22 به جذب آب تولید شده در طول فرآیند خنک‌سازی سیستم های تهویه و مدل های مختلف کولر های گازی  کمک می‌کند. این امر برای جلوگیری از ورود آب به قسمت مبرد که بر نحوه عملکرد آن تأثیر می گذارد، بسیار مهم است.

در حال حاضر سعی می شود تا استفاده از این گاز در سراسر جهان برای شارژ گاز کولر گازی و واحدهای تهویه محدود گردد. امروزه واحدهایی که از گاز R22 به عنوان ماده خنک کننده در  واحدهای برودتی  استفاده می کنند، تلاش کرده اند تا بیشتر از  کمپرسورهای کوچک  به عنوان قلب سیستم های سرمایشی استفاده نمایند. کمپرسور می تواند هوا را به طور موثرتری خنک کنند و در عین حال انرژی کمتری برای خنک کردن هوای ورودی مصرف می نمایند.

شارژ کولر گازی

گاز R410

گاز کولر گازی R410A چیست؟

گاز R410A یکی از متداول ترین گازهایی است که امروزه در بسیاری از تهویه مطبوع استفاده می شود. این گاز ترکیبی از R125 و R32 است و بسیاری از شرکت ها از این گاز برای کولر گازی اینورتر خود استفاده می کنند. همچنین لازم به ذکر است که این گاز با دیگر گاز مذکور رقابت می کند.

بدون شک دو گاز R410A و R22 بهترین و پرمصرف ترین گازهای کولر گازی به حساب می آیند و به همین دلیل در رقابت تنگاتنگی با یکدیگر قرار دارند. در مورد تفاوت این دو گاز می توان به چند نکته اشاره کرد. به عنوان مثال استفاده از گاز R410A در دستگاه باعث تولید سرمای بیشتری نسبت به استفاده از گاز R22 می شود و سرمای تولید شده مدت بیشتری در محیط باقی می ماند.

همچنین موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که گاز R22 باید بیشتر پر شود و نقطه جوش بالاتر در نظر گرفته شود.بنابراین با توجه به چنین مواردی افراد و شرکت های زیادی اقدام به استفاده از گاز کولرگازی R410A کرده اند.

R410 جدیدترین مدل مواد شیمیایی برای شارژ گاز کولر گازی است که توسط سازندگان سیستم های سرمایشی استفاده می شود. پورون محبوب ترین نام تجاری این ماده شیمیایی است که نه تنها راندمان خنک کنندگی بالایی نسبت به  مبرد R22  دارد؛ بلکه برای محیط زیست نیز مخرب  و خطرناک نیست .

شارژ گاز کولر گازی توسط مبرد  R410 یک انتخاب اقتصادی برای تولید کنندگان  و مصرف کنندگان است زیرا برایاین ماده عملکرد و اثر خنک کننده بسیار بالایی نسبت به سایر مواد شیمیایی به کار رفته در  طراحی واحدهای AC دارد.

انواع گازهای مبرد

گازهای مبرد از جمله گازهایی هستند که انواع و ویژگی های متفاوتی دارند. یک سوال جالب در رابطه با گازها نامگذاری آنهاست. در مورد نام این گازها باید گفت که بر اساس قرارداد بین المللی نام اول هر گاز با حرف بزرگ R نوشته می شود و به دنبال آن اعداد و ارقام دیگری که هر کدام نشان دهنده ترکیب شیمیایی گازها هستند نوشته می شود. در ادامه به معرفی انواع کولر گازی و مشخصات آنها می پردازیم تا با آنها آشنا شوید.

گاز کولر گازی R12 چیست؟

از دیگر انواع کولر گازی می توان به مدل R12 اشاره کرد. این گاز سفید رنگ در زمینه های مختلف کاربرد دارد. به عنوان مثال می توان از آن در تهویه مطبوع، تجهیزات برودتی صنعتی و بزرگ و خودروها استفاده کرد. در مورد گاز R12 باید گفت که دارای ترکیبی مشابه با CCL2F2 یا کلرودی فلورومتان است که در کپسولی به وزن 13.6 کیلوگرم تحویل داده می شود.

در مورد این مدل گاز کولر گازی یک نکته وجود دارد، یعنی حساسیت R12 به آب نسبت به سایر گازها بیشتر به نظر می رسد و احتمال زنگ زدگی دستگاه پس از استفاده وجود دارد.پس اگر می خواهید از آن استفاده کنید بیشتر مراقب باشید تا مشکلی پیش نیاید.

گاز کولر گازی R11 چیست؟

استفاده از گاز R11 برای کولر گازی بسیار رایج است. از آنجایی که این گاز کمی قابل اشتعال است و جزو گازهای غیر سمی محسوب می شود. از این مدل گازی علاوه بر کولر گازی در کولرها نیز استفاده می شود.

گاز کولر گازی R502 چیست؟

گاز کولر گازی R502 مشابه گاز R22 است که این گاز لایه اوزون را نیز تخریب می کند. با توجه به این مشکل استفاده از گاز R502 نسبت به سایر گازها کاهش یافته است و می توان R507A و R404A را جایگزین این گاز دانست. دقت داشته باشید که گاز R502 نه تنها در کولر گازی بلکه در دستگاه های یخ ساز و یخچال نیز استفاده می شود.

همچنین لازم به ذکر است که این گاز توسط بسیاری از شرکت ها مانند هانیول، مکزیکم، فروژن، آلفا و ایسکون استفاده می شود. اگر تصمیم به خرید این کولر گازی دارید، می توانید با توجه به نیاز خود کپسول هایی با وزن 13.6 یا 56.7 کیلوگرم تهیه کنید.

گاز کولر گازی R507 چیست؟

گاز کولرگازی R507 نسبت به سایر انواع گاز کولر گازی ذکر شده در این مقاله کاربرد کمتری دارد و توسط برخی برندها عرضه می شود. همچنین لازم به ذکر است که برای این گاز باید از روغن مخصوصی به نام El Ester یا PoE استفاده شود و توسط برندهایی مانند ایسکون، اکترول، کام استار، هانیول و مکزیکم تولید می شود.این گاز که دارای بسته بندی مشابه گاز R22 و گاز R410a می باشد در بسته بندی هایی با وزن های مختلف مانند 11.34، 45.36، 362.88 و 635.03 کیلوگرم موجود می باشد.

روش های اندازه گیری شارژ مبرد

در هنگام شارژ گاز کولر گازی و سیستم های مختلف تهویه باید مبرد ورودی به سیستم را به طور دقیق اندازه گیری کنید. معمولاً تکنسین از ترازوی و سیلندر شارژ برای اندازه گیری حجم مبرد ورودی به سیستم سرمایشی  استفاده می کنند. سیلندر شارژی به قسمت بالایی سیستم و مخزن گاز مبرد متصل است که می تواند به طور دقیق شارژ مبرد مایع وارد شده به سیستم را اندازه گیری کند.

از سوی دیگر کانکتور تبخیر کننده به عنوان ابزار و لوازم جانبی به سیلندر شارژ یا برد شارژ اضافه می گردد تا به اپراتور اطمینان دهد که مبرد مایعی که از دستگاه عبور می کند در هنگام خروج از دستگاه به گاز تبدیل می شود. این دستگاه به تکنسین این امکان را می دهد که شارژ مبرد اندازه گیری شده را به قسمت پایین سیستم متصل نماید و در عین حال اندازه گیری دقیقی از مبرد اندازه گیری شده بر حسب اونس انجام دهد.

هزینه شارژ گاز کولر گازی چقدر است؟

یکی از سوالات  بسیار رایج در زمینه شارژ گاز کولر گازی و سیستم های برودتی   هزینه و  قیمت پر کردن مجدد گاز است. فاکتورهای که در تعیین دستمزد و  قیمت شارژ کردن کولر گاز تاثیر دارد عبارت است از:

 • قیمت گاز: بر اساس مدل کولر و گاز مورد نیاز آن قیمت گاز کولر متفاوت است. به عنوان مثال، گاز R22 به طور کلی گرانتر از گاز R410 است.
 • مقدار گاز کولر گازی مورد نیاز: مقدار گاز مورد نیاز کولر گازی شما که بر حسب لیتر اندازه گیری می شود که هزینه شارژ گاز کولر گازی بر اساس آن افزایش می یابد.
 • رفع نشتی: اگر خط گاز کولر یا مخزن آب شما نشتی داشته باشد، تعمیرکار با پرداخت هزینه، نشتی را برطرف می کند. این با شدت نشت رابطه مستقیم دارد.
 • تمیز کردن مدارهای داخلی: در صورت بروز نشتی، مدارهای داخلی باید تمیز شوند تا به سایر اجزاء آسیب نرسانند.
 • تعویض فیلتر درایو: اگر فیلتر درایو کولر در حین شارژ شدن آسیب دیده است، باید تعویض شود.
 • نوع کولر گازی: عموما کولرهای گازی ایستاده دارای مخزن آب بزرگ تری هستند و نسبت به کولر گازی دو تکه یا کولر گازی پنجره ای به گاز بیشتری نیاز دارند.
 • هزینه های ایاب و ذهاب نیروی کارشناسی

برای اطلاع از هزینه تقریبی  خدمات شارژ گاز اسپیلت و ایاب و ذهاب با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 • نوع گاز فلوئوردار

گازهای فلوردار یا خنک کننده مختلفی برای شارژ گاز سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گرد که هر کدام داری قیمت و هزینه مخصوصی است.

 • دستمزد اپراتور

هزینه اعیاب و ذهاب اپراتور، هزینه سختی کار و … مجموعه‌ای هزینه هایی هستند که تحت عنوان دستمزد بیان می شوند. اپراتور برای اینکه کولر گازی را در محل مورد نظر شارژ نماید باید برخی از فعالیت ها را انجام دهد که طبیعتا در قبال ارائه این خدمات و تردد در محل هزینه‌ای را دریافت خواهد نمود.

 • برند کولر و مقدار گاز مورد نیاز آن

برند کولر گازی و میزان گاز مصرفی دستگاه یکی دیگر از عواملی است که در تعیین قیمت شارژ سیستم های سرمایشی تاثیر گذار است.  به طور کلی، سیستم های سرمایشی همچون داکت، چیلر و اسپلیت با ظرفیت 2k یا 3k فریگوری به یک کیلوگرم گاز فریون دارند. همچنین  واحدها و سیستم های برودتی مرکزی بین سه تا پنج کیلوگرم نیاز دارند.

انواع مدل های شارژ گاز اسپیلت

امروزه شارژ گاز کولر گازی توسط تکنسین های متخصص بیشتر به صورت وزنی و به کمک ترازو انجام می شود. با این حال، این بخش تمام  مدل های شارژ گاز اسپیلت موجود را ارائه می دهد:

 1. شارژ گاز وزنی با ترازو

بهترین و ابتدایی ترین راه ممکن برای پرکردن گاز کولر گازی شارژ گاز وزنی است. با این روش مقدار گازی که در سیستم پر می شود به کمک ترازوهای مخصوص توزین شده و سپس گاز پر می شود.

مثلا:

 • در صورتی که کولر گازی برای عملکرد صحیح خود به نیم کیلوگرم گاز مبرد نیاز داشته باشد و فاصله لوله بین پنل های داخلی و خارجی کولر گازی حدود 5 متر باشد، مقدار نیم کیلوگرم گاز مبرد با استفاده از یک دستگاه وزن کشی و به سیستم پمپ می شود.
 • همچنین در صورت اضافه شدن فاصله خطوط لوله، طبق استاندارد عمومی، به ازای هر کنتور اضافه، مقدار گازی که باید اضافه شود تا از راندمان کاری دستگاه کاسته نشود، 20 گرم تعیین می شود. به این معنی که اگر بین دو پنل کولر گازی اسپلیت یک خط لوله 7 متری ایجاد شود، مقدار گاز موجود در سیستم باید 40 گرم از مقدار تعیین شده اولیه برای عملکرد عادی باشد (چاپ شده روی برچسب فنی کولر گازی یا پلاک آن) را می توان اضافه کرد.
 • اگر این مقدار را نیم کیلوگرم در نظر بگیریم، اکنون به 540 گرم گاز مبرد نیاز داریم که با ترازو تعیین می شود.
 1. راه های شارژ کولر گازی، شارژ گاز آمپری

با این روش میزان گاز پر شدن کولر گازی بر اساس آمپری که از اتصال آمپرمتر به کولر به دست می آید مشخص می شود. هر وسیله برقی مقداری برق مصرفی و جریان مصرفی دارد.

تعمیرکار کولر گازی می داند که اگر کولر گازی به درستی و اصولی کار کند، یعنی میزان گاز موجود در سیستم درست و کافی باشد، میزان آمپر مصرفی کولر گازی چقدر خواهد بود (مقدار نوشته شده روی برچسب فنی کولر گازی).

 • بر این اساس میزان گاز سیستم با اندازه گیری آمپر کولر گازی تنظیم می شود.
 • برای این منظور آمپرمتر را به یکی از سیم های ورودی کمپرسور وصل کنید.
 • کولر گازی را روشن و به آمپرمتر نگاه کنید.
 • اگر از عددی که روی صفحه دستگاه نوشته شده کمتر باشد، مقدار گاز کمتر و اگزوز بیشتر باشد، گاز اضافی در سیستم داریم.

نکته

استفاده از روش آمپر برای شارژ کولر گازی اینورتر مناسب نیست. با توجه به اینکه موتور کولرگازی اینورتر بر اساس دما، تنظیمات و … فرکانس تغییر می کند، آمپر کولر گازی متغیر بوده و نمی توان به آن اعتماد کرد. بنابراین از روش های دیگری برای شارژ گاز کولر گازی اینورتر خود استفاده کنید.

 1. پر کردن گاز با توجه به گیج منیفولد و جدول دما

پر کردن گاز کولر گازی به روش اندازه گیری توزیع کننده و جدول دما به شرح زیر است:

 1. در این روش برای پرکردن گاز کولر گازی، تکنسین دمای هوای اطراف صفحه داخلی (اواپراتور) و دمای هوای اطراف صفحه بیرونی (کندانسور) را بدست می آورد و با استفاده از جدول تهیه شده توسط سازنده کولر گازی، فشار گاز کولر گاز را برای دو درجه حرارت می گیرد.
 2. سپس با اتصال مانومتر روی کلکتور که برای اندازه گیری فشار استفاده می شود، گاز کولر گازی پر می شود تا به فشار مورد نظر برسد. (این روش چندان قابل اعتماد نیست و ضریب خطای بالایی دارد.)
 • ابتدا دمای محیط بیرونی و داخلی و سپس محل تلاقی این دو خط پیدا می شود.
 • عدد بدست آمده میزان فشار گاز در سیستم را برای 5 متر لوله تعیین می کند.
 • توجه به این نکته بسیار مهم است! اگر کمبود گاز کولر گازی زیاد باشد و این مشکل را نادیده بگیرید، علاوه بر کاهش قابل توجه عملکرد، روغن کولر گازی به سرعت خراب شده و در دراز مدت باعث خرابی کمپرسور می شود.

بررسی نکات مهم هنگام شارژ گاز اسپیلت

اگر قصد دارید کولر گازی خود را پر کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد:

    هنگام تزریق گاز بیشتر، به نوع مبرد توصیه شده برای کولر گازی خود توجه کنید.

    هرگز کپسول مبرد (22 و 12) را به صورت مایع پر نکنید.

    لازم به ذکر است که کار لوله مویین در سیکل تبرید بسیار مهم است اگر قطر و طول آن به درستی انتخاب نشود، نقطه داغ انتهای لوله اواپراتور نمی رسد و در نتیجه سرمایش وکارایی سیستم کاهش می یابد.

    برای جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی، ماده سرمازا نباید خورنده باشد.

    یکی از اساسی ترین پارامترها خلاء کامل سیستم تبرید و تخلیه هوا و رطوبت است.

    وجود هوا و رطوبت می تواند بر عملکرد و صدای عملیاتی تأثیر منفی بگذارد.

    در حالت کمپرسور، محل وکیوم و شارژ یک لوله مسی است که به بدنه کمپرسور جوش داده شده است.

مشکلات ناشی از کمبود گاز کولر گازی

توجه داشته باشید که تخلیه و سرریز شدن محفظه های گاز مخصوص کولر گازی با مشکلات اساسی در عملکرد این دستگاه همراه است.علاوه بر بررسی میزان و حجم گاز کولر گازی، توجه به علائم کمبود در این نوع وسیله سرمایشی نیز ضروری است.

در صورت عدم شارژ کافی کولر گازی در این دستگاه، شایع ترین مشکلات کاهش سرمایش، خرابی برخی عملکردها، کار نکردن سنسورها، بهم خوردن تنظیمات دمایی، خرابی، مشکلات الکتریکی و در نهایت از بین رفتن کویل یا فشار زیادی به موتور و نیم‌سوزشدن است. همچنین در بیشتر موارد، متوجه کاهش جریان هوای کولر گازی خود خواهید شد.

روش های نشت یابی کولرگازی

روشهای نشت یابی کولرگازی به شرح زیر است:

 1. فرسودگی تجهیزات

کولر گازی نیز مانند سایر لوازم خانگی عمر مفیدی دارد و هر چه زمان می گذرد احتمال بروز مشکلات زیاد افزایش می یابد. سوراخ شدن و آسیب احتمالی سیستم تامین هوا در اثر فرسودگی دستگاه یکی از عوامل نشتی هوا در کولر گازی می باشد. این مشکل اجتناب ناپذیر است و به نوع دستگاه و نوع استفاده شما بستگی دارد. در این حالت معمولا تعمیر امکان پذیر نیست و باید تجهیزات جدید خریداری شود.

 1. تجهیزات اشتباه نصب شده است

نصب صحیح کولر گازی یکی از مهم ترین مواردی است که پس از خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید. نصب کولر گازی باید توسط متخصصان واجد شرایط انجام شود، زیرا نصب نادرست می تواند علاوه بر نشت گاز مشکلات دیگری را ایجاد کند.

 1. عدم سرویس به موقع

کولر گازی یکی از وسایلی است که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد (سالانه برای کولر گازی خانگی و هر 6 ماه یکبار برای کولرگازی تجاری). اگر تعمیرات کولر گازی را به تعویق بیندازید، احتمال اینکه دستگاه دچار انواع خرابی ها از جمله نشت گاز شود را افزایش می دهید.توصیه ما به شما این است که این موضوع را جدی بگیرید و به کارشناسان ماهر بسپارید.

برای تعمیر لوازم خانگی خود با شماره های زیر با ما تماس بگیرید. مجموعه ما بهترین مرکز تعمیرات لوازم خانگی با حرفه ای ترین کارشناسان مرتبط با برند و نوع دستگاه شما می باشد.

 1. ضربه دیدن بدنه

یکی دیگر از دلایل نشتی کولر گازی ضربه به بدنه دستگاه است. از آنجایی که لوله های مسی داخل کولر وظیفه انتقال گاز را بر عهده دارند، برخورد با بدنه کولر گازی ممکن است باعث شکستن یا جدا شدن لوله های مسی و در نتیجه نشت گاز شود.

 1. برفک زدن کولر گازی

دلایل زیادی برای برفک زدن کولر گازی در فصول گرم سال وجود دارد. همانطور که همه می دانیم کولر گازی فریون را با انبساط مبرد داخل کویل اواپراتور خنک می کند. بنابراین هوای بیرون خنک شده و هوای گرم توسط اپراتور جذب شده و خارج می شود. هر گونه مشکل در انتقال انرژی سرد می تواند باعث خاموش شدن کل سیستم شود و گاهی اوقات این مشکل باعث سرد شدن بیش از حد مبرد در کویل اواپراتور و یخ زدن آن می شود. این موضوع می تواند منجر به خرابی تهویه مطبوع شود.

یخ زدگی قطعات مختلف تهویه مطبوع گازی در هنگام سرمایش و گرمایش دلایل زیادی دارد که از جمله آنها می توان به عدم شارژ به موقع گاز، روشن نشدن حالت خودکار کمپرسور، خرابی تیغه کریستال، نقص فن کندانسور، خوردگی لوله هایی که از کویل اواپراتور عبور می کنند و … اشاره کرد. اما مهمترین مشکل نشتی کولر گازی خوردگی لوله هایی است که از کویل اواپراتور عبور می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خوردگی لوله از طریق سیم پیچ اواپراتور

در یک تهویه مطبوع، گاز مبرد به طور مداوم بین سیم پیچ های اواپراتور و کندانسور جریان دارد. وجود خوردگی و سوراخ در این بستر حرکت می تواند منجر به یخ زدگی و نشت گاز شود. در واقع اکسید شدن لوله ها می تواند منجر به خوردگی و سپس ایجاد سوراخ های کوچک در آنها شود. اگر لوله های مسی شما پوسیده، ترک خورده و زنگ زده است، باید آنها را تعویض کنید تا آسیب جدی و پرهزینه تری نداشته باشید.

۶. ایجاد مشکل در اتصال

گاز مبرد همیشه در سیستم تهویه مطبوع جریان دارد و در طول حرکت خود از اتصالات و شیرهای زیادی عبور می کند. در صورت وجود مشکل در این مناطق، نشت گاز طبیعی است.

خطرات ناشی از نشتی گاز از کولر گازی

چیزی که نشت گاز تهویه مطبوع را به یک مشکل مهم تبدیل می کند، نوع گاز مبردی است که آنها استفاده می کنند. در گذشته از گازهای نادرست به عنوان مبرد در یخچال ها، دستگاه های تهویه مطبوع و سایر تجهیزات استفاده می شد. ممکن است همچنان از همان گاز در دستگاه شما نیز استفاده شود.

قبل از اینکه متوجه نشت گاز از دستگاه خود شوید، ممکن است افرادی را در خانه یا محل کار خود مشاهده کنید که علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس و غیره را تجربه کنند. در این صورت بلافاصله محل را ترک کرده و به کارشناسان مربوطه اطلاع دهید.

نحوه رفع نشتی گاز کولر گازی

مقوله نشتی گاز بسیار مهم است و تعمیر و حل آن بسیار حساس است، توصیه ما این است که اولاً به دلیل حساسیت بالا و دوم به دلیل نیاز به تجهیزات خاص مانند:

 • کپسول گاز ازت
 • رگولاتور‌ های مناسب
 • مانیفولد
 • دستگاه جوش نقره یا برنج
 • سیم جوش
 • لوله های مسی کافی
 • و سایر وسایل و ابزار کار مانند: پیچ گوشتی، انبر دستی و ….

تشخیص نشت را به پرسنل خدمات شارژ گاز اسپیلت باتجربه بسپارید.اکنون، اگر به هر دلیلی باید نشت یابی خود را انجام دهید، این کار را انجام می دهید:

ابتدا دو قطعه لوله مسی را برش داده و به لوله های ورودی و خروجی اواپراتور لحیم کنید. برای این منظور بهتر است از لحیم نقره استفاده کنید. سپس با استفاده از منیفولد و اتصال دو شیلنگ آن به تنظیم کننده نیتروژن و اواپراتور، محل نشتی را پیدا کنید.

شیر خروجی رگلاتور را ببندید و دریچه کپسول را تا 100 psig باز کنید (در صورت لزوم 200 psig را امتحان کنید). سپس منیفولد و شیر تنظیم را باز کنید تا نیتروژن وارد کندانسور شود. حال با استفاده از اسفنج یا هر وسیله دیگری تمام قسمت های کندانسور اعم از بدنه و لوله ها را در محلول غلیظ فوم و صابون فرو کنید. اگر حباب نمی بینید مشکل از کندانسور نیست اما اگر حباب دیدید آن قسمت را علامت بزنید. توجه داشته باشید که اگر تعداد سوراخ ها زیاد است بهتر است کندانسور را تعویض کنید.

مطلب زیر را بخوانید: بهترین زمان برای سرویس کولر گازی

کلام آخر

شارژ گاز کولر گازی عموما در صورتی ضروری که سیستم دچار نشتی شده یا به خوبی فعالیت خود را انجام نمی دهد و هوا را خنک نمی کند.  بنابراین   قبل از شارژ مجدد گاز سیستم های سرمایشی  باید منبع و محل نشتی را پیدا کرد. سپس با کمک روش های مختلف آسیب و نشتی به وجود آمده را  رفع کرد که باز بهتر است در این مرحله از مجموعه های حرفه ای و متخصص استفاده نمایید.

سوالات متداول

چرا باید گاز کولر گازی را شارژ نمود؟

در حالت عادی گاز کولر گازی چند سال یکبار نیاز به شارژ دارد، اما چنانچه کولر و سیستم سرمایشی دچار نشتی گاز شد؛ باید پس از رفع نشتی گاز کولر دوباره شارژ شود.

از چه گازهایی برای پر کردن کولر گازی استفاده می شود؟

عموما از گاز فریون برای پر کردن کولر گازی استفاده می شود، چرا که این ماده از سازگاری و کارایی بسیار زیادی برخوردار است.

خودمان می توانیم گاز کولر گازی را شارژ کنیم؟

بهتر است برای شارژ گاز کولر گازی از یک مجموعه حرفه ای و افراد متخصص و دوره دیده استفاده کنید؛ چرا که در صورت انجام نادرست این کار ممکن است دستگاه شما آسیب جدی ببیند و در پاره ای اوقات فریون نشت کرده و موجب مسمومیت اعضای خانواده و کارکنان شود.