تعمیر کولرگازی

مهمترین نکات رایج در تعمیرات کولر گازی در منزل کدام است؟

برای تعمیر انواع کولر گازی نیازی به تماس با تکنسین نیست. گاهی اوقات با کمی اطلاعات می توانید به راحتی کولر گازی خود را تعمیر کنید. در این بین ممکن است سوالاتی برای شما پیش بیاید. پاسخ به این سوالات شما را قادر به تعمیر و عیب یابی انواع کولر گازی می کند.

کمپرسور چیلر مانند سایر تجهیزات مکانیکی باید بدون لرزش و سایش مکانیکی کار کند. خرابی و فرسودگی کمپرسور چیلر به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما در درجه اول به دلیل انتخاب نادرست ظرفیت کمپرسور چیلر و عدم نگهداری چیلر، کمپرسور چیلر شما در کمترین زمان ممکن از کار می افتد و می سوزد، پس شما باید چیلر را تعمیر کنید.

زمانی که ظرفیت کمپرسور چیلر متناسب با ظرفیت چیلر نباشد، تمام فشار سیستم چیلر روی کمپرسور متمرکز می شود، فرآیند اصطکاک تسریع می شود و کمپرسور به زودی آسیب می بیند. در این صورت به خدمات تخصصی تعمیر کمپرسور چیلر نیاز خواهید داشت. اگر کمپرسور چیلر شما نیز از کار افتاده است، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در این مقالات آموزشی تعمیر کولر گازی از کهربا تهویه قصد داریم اطلاعات مفید و جامعی در مورد علل فرسودگی کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور چیلر در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید یک بار برای همیشه کمپرسور چیلر خود را تعمیر کنید.

در تعمیر و سرویس چیلر، اولین جزء که باید بررسی شود کمپرسور است. در واقع کمپرسور قلب سیستم چیلر است و توجه به آن و تعمیر و نگهداری صحیح این تجهیزات می تواند به عملکرد عادی سیستم تبرید و سردخانه کمک زیادی کرده و در نتیجه هزینه نگهداری چیلر را کاهش دهد.

اولین مشکلی که در حین تعمیر چیلر با آن مواجه می شویم، شنیدن صداهای غیرعادی از کمپرسور است. شنیدن صداهای نامتعارف در واقع نشان دهنده مشکل در یکی از قطعات مکانیکی کمپرسور است که بسته به نوع کمپرسور ممکن است یکی از قطعات مکانیکی باشد.

انواع کمپرسور چیلر

کمپرسور های چیلر تراکمی به طور کلی در چهار نوع مختلف تولید می شوند. همه اینها عبارتند از:

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور اسکرال

کمپرسور های اسکرو

کمپرسور گریز از مرکز

تعمیر کمپرسور چیلر رفت و برگشتی

کمپرسور های پیستونی که به کمپرسور های سیلندر پیستونی نیز معروف هستند، یکی از قدیمی ترین اما قدرتمند ترین کمپرسور های چیلر تراکمی هستند. این کمپرسور ها از یک موتور و یک میل لنگ تشکیل شده اند. سیلندر های متعددی روی میل لنگ قرار می گیرند. تعداد سیلندر های کمپرسور بسته به قدرت کمپرسور می تواند متفاوت باشد.

گاز ورودی به سیلندر از سیم پیچ عبور کرده و سیم پیچ کمپرسور را قبل از ورود به محفظه اصلی کمپرسور خنک می کند. این محفظه حاوی ظرف روغن نیز می باشد. روی بدنه کمپرسور گذرگاه هایی وجود دارد که گاز مبرد از طریق آنها وارد شیر مکش کمپرسور می شود.

هنگامی که سیلندر کمپرسور به سمت پایین حرکت می کند، دریچه مکش در اثر مکش باز می شود و گاز وارد محفظه سیلندر می شود. هنگامی که پیستون به سمت بالا حرکت می کند، گاز فشرده می شود و فشار گاز باعث بسته شدن دریچه مکش می شود و در نهایت با افزایش بیشتر فشار، دریچه سوپاپ خروجی باز می شود تا گاز نیز فشرده شود و پس از رسیدن به دمای بالا به سمت خروجی کمپرسور هدایت می شود.

تعمیر کمپرسور چیلر رفت و برگشتی به طور کلی آسان تر از سایر انواع کمپرسور چیلر است. تعمیر کمپرسور رفت و برگشتی چیلر اغلب به نوع عیب موجود بستگی دارد. شایع ترین عیوب کمپرسور های رفت و برگشتی چیلر های تراکمی لرزش و صدای غیرعادی کمپرسور می باشد.

هنگامی که کمپرسور رفت و برگشتی چیلر شما شروع به ایجاد صدا و لرزش غیرعادی کرد، باید فوراً کمپرسور را از مدار خارج کرده و از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید. ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که کمپرسور شما ممکن است صداهای غیرعادی ایجاد کند.

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد صدای کمپرسور آسیب به سیلندر و پیستون است. در این صورت برای تعمیر کمپرسور چیلر باید آن را به تعمیرگاه ببرید. در کارگاه تعمیر و نگهداری تمامی اجزای کمپرسور جدا شده و پس از دسترسی به سیلندر پیستون، سیلندر پیستون آسیب دیده تعویض می شود.

افزایش غیرعادی فشار تخلیه و گرم شدن بیش از حد بدنه کمپرسور از دیگر ایراداتی است که ممکن است در کمپرسور ایجاد شود که ممکن است در اثر خرابی دریچه های کمپرسور ایجاد شود. در این صورت ​​کمپرسور باید توسط متخصص در تعمیرگاه تعویض شود.

تعمیر کولرگازی در منزل

کمپرسور اسکرال و نگهداری آن

کمپرسور های اسکرال عمدتاً در چیلر های هوا خنک استفاده می شوند. البته استفاده از چیلر مشکلی ندارد. یک کمپرسور اسکرال از دو دیسک تشکیل شده است. یکی از دیسک ها ثابت و دیگری در حال چرخش است. مبرد در فضاهای باریک بین دیسک ها محبوس می شود و به همین ترتیب تحت فشار قرار می گیرد.

بدنه کمپرسور اسکرال جوشی است و هیچ پیچی برای باز کردن آن وجود ندارد. به این ترتیب تعمیر کمپرسور های اسکرال به طور کلی بسیار دشوار است و شرکت های سازنده عموماً معتقدند که تعمیر آن غیرممکن است.

تعمیر کمپرسور چیلر اسکرو

کمپرسور های اسکرو امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. به این ترتیب کمپرسور های رفت و برگشتی به تدریج جای خود را به کمپرسور های اسکرو دادند. کمپرسور های اسکرو از دو محور اسکرو تشکیل شده اند که بسیار نزدیک به هم هستند.

با توجه به اینکه کمپرسور های اسکرو دارای قطعات متحرک بسیار کمتری نسبت به کمپرسور های پیستونی هستند، این کمپرسور ها خرابی بسیار کمتری دارند. با این حال، کمپرسور های اسکرو در مقایسه با سایر کمپرسور ها هزینه تعمیر و نگهداری بالاتری دارند. تعمیر کمپرسور اسکرو اغلب شامل تعویض بلبرینگ و تعمیر شفت کمپرسور اسکرو می باشد.

تعمیر و نگهداری کمپرسور گریز از مرکز چیلر

کمپرسور گریز از مرکز از یک پروانه و یک پوشش تشکیل شده است. پروانه با استفاده از انرژی دریافتی از محرک شروع به چرخیدن می کند و این انرژی را به مبرد منتقل می کند و در نهایت باعث می شود مبرد تحت فشار قرار گیرد. کمپرسورهای گریز از مرکز معمولاً در ظرفیت های بسیار بالا استفاده می شوند.

تعمیر کمپرسور گریز از مرکز به پرسنل حرفه ای و ماهر نیاز دارد. تعمیر و نگهداری کمپرسور گریز از مرکز شامل جداسازی کامل، بازرسی پروانه، تیغه ها و بلبرینگ های ثابت و در صورت لزوم تعویض می باشد.

نکته بسیار مهم و مهمی که در تعمیر کمپرسور چیلر باید به آن توجه کرد این است که در اکثر مواقع خرابی هر نوع کمپرسور چیلر تراکمی به دلیل خرابی سایر قسمت های چیلر است. به عنوان مثال، هنگامی که سیلندر و پیستون کمپرسور شکسته می شود، علت آن ورود مایع به کمپرسور است.

بنابراین قبل از تعمیر کمپرسور چیلر باید ایرادات موجود در چیلر شناسایی و تعمیر شود و سپس می توان کمپرسور چیلر را تعمیر کرد.

تعمیر پکیج

بدون شک یکی از پرطرفدارترین سیستم های گرمایشی برای استفاده در منازل، پکیج های دیواری است. با توجه به نوع ساخت و عملکرد پکیج دیواری باید منتظر بروز اشکال در آنها باشید. اگر برایتان ممکن است برای تعمیر پکیج، از یک عیب یاب حرفه ای کمک بگیرید.

با توجه به مصرف بهینه انرژی و راندمان بسیار بیشتر این نوع سیستم گرمایشی نسبت به موتور خانه ها، بسیاری از افراد ترجیح می دهند پکیج های دیواری مختلف را در منازل و محل کار خود نصب کنند. در فرآیند تعمیر پکیج، مهمترین مرحله عیب یابی دستگاه است.

یک مهندس و متخصص تعمیر پکیج دیواری باید بتواند با استفاده از دستگاه ها و ابزارهای موجود دستگاه را با دقت بالایی عیب یابی کند و در صورت نیاز به تعمیر، قطعه مورد نظر را با بالاترین کیفیت تعمیر کند. در صورتی که مبدل پکیج دیواری و قطعات مختلف آن دارای ایرادات اساسی باشند، باید قطعه معیوب را تعویض کنند.

بدون شک تشخیص صحیح عیوب پکیج دیواری به حصول نتیجه مطلوب در روند تعمیر پکیج دیواری کمک می کند. به عنوان مثال گاهی اوقات نوع مشکلی که در پک دیواری ایجاد می شود به گونه ای است که با تهویه مناسب می توان به راحتی مشکل را حل کرد.

یکی دیگر از مشکلات رایج پکیج های دیواری، بروز نشتی در قسمت های مختلف این سیستم گرمایشی است. در هر صورت همواره تاکید می شود که برای تعمیر پکیج دیواری مراجعه به واحد و تیم حرفه ای می تواند به بهترین نحو مشکل را برطرف کند.

عوامل مختلفی می تواند در عملکرد پکیج های دیواری و سیستم گرمایشی مورد استفاده شما اختلال ایجاد کند. با گذشت زمان و با افزایش عمر پکیجی که استفاده می کنید با تجمع گرد و غبار در پک دیواری مواجه خواهید شد. علاوه بر این، به دلیل دمای احتراق بالا، همیشه می توانید رسوبات کربنات را در این سیستم های گرمایشی مشاهده کنید.

عوامل دیگری مانند میکروارگانیسم های موجود در سیستم، گل و لای و رسوب نیز می توانند بر جریان آب و سیستم لوله کشی پکیج دیواری تأثیر بگذارند.

تبادل حرارتی قطعات به کار رفته در پکیج دیواری و برش های مکانیکی آن تاثیر منفی دارد که می تواند باعث کاهش عمر پکیج دیواری و افزایش احتمال خرابی آن شود. به همین دلیل نگهداری از قسمت های مختلف پکیج دیواری برای جلوگیری از آسیب های عمده به عنوان یکی از مهم ترین نکات در این زمینه شناخته می شود.

همیشه تاکید می شود برای جلوگیری از تعمیر پکیج دیواری سعی کنید به صورت دوره ای آن را سرویس کنید حتی زمانی که قصد استفاده از پکیج را ندارید. زمان نیاز به تعمیر پک دیواری بستگی به عملکرد سیستم مورد استفاده شما دارد. فراموش نکنید که برندی که استفاده می کنید نیز یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب پکیج های تعمیر دیوار شناخته می شود.

شارژ گاز کولر گازی

یکی از مشکلات اصلی که در سیستم های تهویه مطبوع مانند کولر گازی یا کولر گازی اسپلیت ایجاد می شود، کمبود گاز یا تخلیه آن است که در این صورت نیاز به شارژ گاز کولر گازی می باشد.

گاز کولر گازی یکی از عوامل ضروری برای سرمایش و گرمایش محیط است و در صورت تخلیه و کم شدن آن، دستگاه به درستی کار نمی کند و در نتیجه به کمپرسور فشار وارد می کند و آن را می سوزاند. بنابراین پس از مشاهده نشت گاز از کولر گازی باید نسبت به پرکردن گاز اسپلیت خود اقدام نمایید.

زمان شارژ کولر گازی

اگر گاز تهویه مطبوع تمام شده باشد یا مقدار آن کم باشد، می توانیم شاهد خرابی سیستم باشیم. با سرویس منظم و دوره ای کولر گازی و کنترل میزان گاز، می توانید در زمان مناسب شارژ کولر گازی را انجام دهید.

اگر هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید، ممکن است زمان شارژ کولر گازی فرا رسیده باشد و باید آن را شارژ کنید:

 • کولر گازی گرم است.
 • اواپراتور یخ زده است.
 • کولر گازی صدای بلند و غیر طبیعی تولید می کند.
 • مصرف کولر گازی بیشتر از حد معمول است.

ارورهای داکت اسپیلت

داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی پیشرفته است که گاهی اوقات با مشکل و خطا مواجه می شود. برای حل این مشکلات، باید  ایرادات داکت اسپیلت را درک کنیم.

به همین دلیل در این بخش از خدمات کهربا تهویه لیستی از ارورهای داکت اسپیلت را جمع آوری کرده ایم تا بتوانیم کامل ترین بانک خطاها را پیدا کرده و در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم تا بتوانید به راحتی به تعمیر داکت اسپلیت در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری بپردازید.

رایج‌ ترین خطاهای داکت اسپیلت‌ ها

اگر می ‌دانید هنگام از کار افتادن اسپیلت، خطا به چه معناست، کمک بزرگی در تشخیص نوع خرابی و رفع آن خواهد بود. در زیر، با خطاهای رایج و نحوه رفع آنها آشنا خواهید شد.

کد 01 داکت اسپیلت: علت این خطا معمولاً به دلیل خرابی برد داخلی، خرابی اتصال کوتاه یا سنسور کبریتی آن است.

کد 02 داکت اسپیلت: اگر خطا از برد داخلی، اتصال کوتاه و نقص سنسور کبریتی یا سنسور میله باشد، خطای 02 را مشاهده خواهید کرد.

تعمیر کولرگازی در کمترین زمان

 • کد 06 داکت اسپیلت: خرابی سنسور لوله خروجی و خرابی قطعی سنسور
 • کد 21 داکت اسپیلت: خرابی ارتباط بین پانل های داخلی و خارجی
 • کد 22 داکت اسپلیت: دو برد داخلی داکت اسپلیت معیوب هستند
 • کد 23 داکت اسپلیت: خرابی برد منبع تغذیه
 • کد 26 داکت اسپلیت: خرابی برد الکترونیک و خرابی کمپرسور
 • کد 27 داکت اسپلیت: خرابی برد الکترونیک و فن خارجی
 • کد 28 داکت اسپلیت: ولتاژ برد پاور معیوب است
 • کد 32 داکت اسپلیت: نشت گاز و دمای لوله خیلی زیاد است
 • کد 40 داکت اسپلیت: خرابی برد داخلی و سنسور
 • کد 41 داکت اسپلیت: خرابی برد الکترونیکی، خرابی سنسور دیس شارژ، مشکل قطع سیم
 • کد 44 داکت اسپلیت: مشکلات و خرابی های متناوب سنسور هوا
 • کد 45 داکت اسپلیت: خرابی سنسور میل‌ های کندانسور، خرابی برد الکترونیکی و اتصال کوتاه سنسور
 • کد 46 داکت اسپیلت: خرابی سنسور کانال مکش یا قطع شدن سنسور کانال مکش، اتصال کوتاه و خرابی برد الکترونیکی
 • کد 47 داکت اسپیلت: لوله دیس شارژ به درستی وصل نشده است، برد الکترونیکی معیوب است، ولتاژ خیلی زیاد یا خیلی کم است.
 • کد 60 داکت اسپیلت: خرابی برد مدار و اتصال نامناسب اپروم
 • کد 61 داکت اسپیلت: دمای لوله کندانسور خیلی بالاست
 • کد 62 داکت اسپیلت: خرابی برد و فن داخلی
 • کد 65 داکت اسپیلت: خرابی برد مدار و اتصال کوتاه سنسور

خطاهای بالا رایج هستند، اگر پکیج تحت گارانتی است، لطفاً با تعمیرکار یا پشتیبانی کهربا تهویه تماس بگیرید.

علائم نیاز به تعمیر کولر گازی

علائم نیاز به تعمیر کولر گازی به شرح زیر است:

 1. عملکرد غیر عادی: اگر کولر به درستی کار نکند یا گاز مبرد به طور کامل تبخیر نشود، ممکن است نشان دهنده نقص در سیستم یا گاز مبرد باشد.
 2. سرمایش یا گرمایش نامناسب: اگر کولر در حین استفاده هوا را به خوبی گرم یا خنک نکرده و دمای مناسب را به اتاق منتقل نکند، مشکلی در کارکرد آن وجود دارد.
 3. صداهای غیر معمول: اگر کولر گازی صداهای غیرعادی مانند برق گرفتن، سوزندگی یا وزوز تولید کند، ممکن است نشانه ای از نقص یا مشکل در قسمت های داخلی آن باشد.
 4. ترکیب هوای بدبو: اگر هنگام روشن کردن کولر هوای خروجی بوی نامطبوعی داشته باشد یا بوی سوختن احساس شود، احتمال نقص یا خرابی قطعات داخلی وجود دارد.
 5. نشت گاز: اگر هوای اتاق بوی گاز می دهد یا نشت گاز در محیط اطراف قابل مشاهده است، احتمال خرابی در سیستم یا خط لوله وجود دارد که نیاز به تعمیر فوری دارد.
 6. مصرف انرژی بالا: اگر کولر گازی بیش از حد معمول انرژی مصرف کند، ممکن است نشان دهنده خرابی یا کاهش بازده آن باشد.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است برای تشخیص مشکل و انجام تعمیرات لازم به یک سرویس دهنده حرفه ای مراجعه کنید. همچنین بهتر است به صورت دوره ای کولر گازی خود را تعمیر و نگهداری کنید تا از عملکرد بهتر و عمر طولانی تری برخوردار شوید. برای تعمیر کولر گازی در شهرقدس، تعمیر کولرگازی در رباط کریم و… با همکاران ما تماس بگیرید.

انواع مبدل حرارتی چیلر

مبدل حرارتی یخچال انواع مختلفی دارد که معمولاً از فرم پوسته لوله بیشتر استفاده می شود و بیشتر رایج است. قیمت مبدل حرارتی بسته به نوع آن متفاوت است. در زیر انواع مبدل حرارتی چیلر و دستگاه های خنک کننده را لیست کرده و هر کدام را توضیح می دهیم.

اواپراتور صفحه ای

این نوع مبدل خنک کننده دارای حالت عملکرد صفحه ای بوده و به همین دلیل ظرفیت آن کم است. این نوع مبدل معمولا برای کاربردهای کوچک و در صنایعی که نیازی به مبدل های بزرگ ندارند استفاده می شود. چینش انواع مایع و مبرد به این صورت است که یکی از صفحات مبرد و صفحه جانبی آن مایع است.

تعداد این صفحات به اندازه مبدل بستگی دارد. نحوه حرکت مایع در این نوع اواپراتور چرخشی است.

اواپراتور لوله ای

شکل این نوع مبدل به گونه ای است که چندین لوله کوچک در داخل یک لوله بزرگ قرار دارند. مایع یا خنک کننده اصلی در لوله های کوچکتر است و آب آنها را احاطه کرده است.

اواپراتور مستغرق

نوع این چیلر را از نام آن می توانید متوجه شوید. این نوع اواپراتور نیز نوعی خنک کننده پوسته لوله است که به آن کولر سیلابی نیز می گویند. عملکرد این نوع اواپراتور به این صورت است که آب یا ترکیبی از آب و ضد یخ در لوله های کوچکی قرار دارد و مبرد آزادانه در اطراف آنها جریان دارد.

تهویه مطبوع قابل حمل

سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل گزینه دیگری است که می توانید در لیست انواع سیستم های تهویه مطبوع بیابید. این سیستم ها به شکل یک جعبه قابل حمل منفرد هستند که با استفاده از چرخ می توان آنها را به بخش ها و اتاق های دیگر منتقل کرد. این سیستم ها همچنین دارای عملکرد سرمایش و گرمایش مانند کولر گازی هستند.

در شرایطی که رطوبت هوا زیاد است، این سیستم ها به مخازن تخلیه یا ذخیره مستقیم نیاز دارند.

خرید سیستم تهویه مطبوع قابل حمل برای افراد زیر مناسب است:

 • جایی را اجاره کرده اید
 • صاحب خانه هستید، اما ممکن است بخواهید در کوتاه مدت نقل مکان کنید
 • نگران اشغال فضایی در محیط نیستید
 • استفاده از فضاها یا اتاق های کوچک را برای تهویه در نظر بگیرید
 • بودجه محدودی دارید
 • با تخلیه مخزن یا اتصال شلنگ برای این منظور مشکلی نخواهید داشت.

تعمیر کولر گازی ال جی

کولر گازی ال جی یکی از پرکاربرد ترین و باکیفیت ترین لوازم خانگی در بین کاربران است، اما با توجه به کیفیت و کارایی بالای این محصول، همچنان عوامل مختلفی باعث بروز مشکلات کولر گازی ال جی وجود دارد مانند: نگهداری نامناسب، عدم سرویس کولر گازی ال جی و عوامل دیگر که برای کولر گازی ال جی مشکل ایجاد می کند که در این صورت نیاز به سرویس کولر گازی ال جی و تعمیر اسپلیت دارید.

توجه داشته باشید که تعمیر کولر گازی ال جی باید توسط متخصص و حرفه ای در زمینه تعمیر کولر گازی ال جی انجام شود زیرا تعمیر و سرویس کولر گازی ال جی نیاز به تخصص و مهارت دارد و اگر فردی در زمینه تعمیر اسپلیت ال جی دانش و اطلاعات نداشته باشد و اقدام به تعمیر کولر گازی نماید، نه تنها مشکل کولر گازی ال جی حل نمی شود، بلکه باعث بروز مشکلات و اختلالات جدی تری نیز می شود.

در نتیجه تعمیر کولر گازی ال جی یا خرید مجدد این محصول هزینه زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت، پس بهتر است تعمیرات این کولر گازی را به دست کارشناسان و تکنسین های حوزه تعمیر کولر گازی ال جی بسپارید و از این مشکلات در آینده جلوگیری کنید.

خدمات تعمیر و سرویس اسپلیت ال جی را از خدمات مجاز کولر گازی ال جی دریافت کنید تا از امکانات گارانتی کولر گازی ال جی تعمیر شده توسط آنها بهره مند شوید.

اخرین کلام

تعمیر تهویه مطبوع یک حرفه کاملا تخصصی است که نیاز به آموزش دارد. تمامی سرویسکاران خوش نام و با تجربه کهربا تهویه آموزش های جامع و کاملی را برای نصب و تعمیر کولرگازی گذرانده اند و مهارت تعمیر این دستگاه را به صورت عملی کسب کرده اند. برای تعمیر کولرگازی در شهریار، تعمیر کولر گازی در اسلامشهر و…. با همکاران ما در تماس گرفته و شماره تلفن تعمیرکار کولر گازی را دریافت نمایید.